metin akdemir

tanri aslinda sever hepimizi
Akp keçiören belediye meclis üyesi. Kendisinin mecliste bir tartışmasını izledim az önce bu şekilde üslubu bozuk bir insan göremedim. Karşısındaki insan ona sayın diye hitap ederken o, "bitti mi?" "Bu kadar mı?" "Kardeşim" gibi kelimeler kullanıyor.

ayasofya

kama tarkan kağan
Şahsen camii olmuş,havra olmuş,kilise olmuş çok umrumda değildir tek bildiğim Türkiye Cumhuriyetinin müze iken senelik 400 milyon dolar para elde ettiği şimdi Türkiye bir gelir kapısını daha kendi elleri ile yok etmiştir bu arada ülkede tarım,sanayi, hayvancılık yok bir tek turizm gelir kapısı biliyonmu ondan söyledim yani

He sonucunda ne olmuştur bizim mahalledeki bir uzun abi bir seçimi daha garantilemiştir çünkü benim mahalledeki bazı sağcı abiler geçim sıkıntısından intihar edecek duruma gelmişken ne hikmetse Ayasofya'nın camii olmasına sevinebilen bir yıkık olmayı başarabiliyorlar.

saniyelik salaklıklar

franz
Dündü sanırım hatırlamıyorum;

Asansöre bindim, 13'e basacak iken 11'e bastım. Neyse dedim çıkarım iki kat merdiven. Sonra 11'e geldim, dedim neyse yürümeyeyim, bastım tekrar.

Asansörün kapısı açıldı, başka bir kattayım. Ne oluyor derken göstergeye baktım, -1'e inmişim. İnsan hiç mi fark etmez asansörün aşağıya indiğini? Neyse çıktım daireye.

Maskemi çıkartıp poşete koydum, sonra da çöpe attım. Ardından yarım saat kadar telefonumu aradım nerede diye. Sebebini açıklamayacağım!

Sonra Bi su doldurayım dedim, 5 litrelik şişe gözümün önünde halıya nasıl hızlıca yol aldı, hala şaşkınım.

Üst üste gelince insan kendisini bir garipsiyor doğrusu. Meğer yorgunmuşum. Mesela bugün böyle şeyler gelmedi başıma. Neden? Çünkü yorgun değilim.
1

sagittarius a

erlik
galaksimizin merkezinde yer alan oldukça parlak ve yoğun olan astronomik radyo kaynağıdır, her galaksinin merkezinde olduğu gibi bunun kaynağının da bir süper kütleli kara delik olduğu bilinmektedir. sagittarius a* bu süper kütleli kara deliğin bulunduğu yerdir. tüm galaksiyi bir arada tutacak muazzam bir kütleçekim etkisine sahiptir.

250.000-699.999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. bu karmaya sahip yazarlar sözlüğün merkezindeki süper güçlerdir. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

1

sirius

erlik
akyıldız olarak da bilinir. Büyük Köpek Takımyıldızı'nda yer alan bahar ayında kuzey yarı küreden görülebilen gece göğünün en parlak yıldızıdır, aslında tek bir yıldızdan değil çift yıldızdan oluşan bir yıldız sistemidir. gece görülen yıldızlar arasında en ihtişamlı ve en parlak olanıdır.

225.000-249.999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

yazarların vasiyetleri

harmonia🛡️
İnançlı biri değilim bana kalsa cesedimin yakılmasını ve yakın dostlarımın bildiği çok sevdiğim bir yere küllerimin dökülmesini isterdim. Olası anma törenime sadece ama sevdiklerim gelsin selam verdiğim, ne bileyim iş yaptığım ama aslında ticaret hayatı gereği merhaba dediklerimin hiçbiri olmasın isterdim. Kimse ağlamasın, onun yerine bu deli kız şu zamanda şunu yapmıştı, beni şöyle güldürmüştü diye anılmak isterim. Kıyafetlerim ki hepsini de çok severim yine çok sevdiğim insanlar arasında pay edilsin, ayakkabılarım topuklu giymeyi seven herhangi bir hemcinsimin ayağında güle güle eskisin. Çantalarımı çalıkuşu ❤ alsın ki o kıymetini bilir ve hatta gözüne zevksiz gelenlerle itinayla dalga geçerken beni anar sanırım. Maddi değeri olan her şeyimi birlikte kazanıp birlikte harcadığım ailem alsın ama özellikle de annem alsın isterim ki ben yokken kimselere bana şunu al diyemez o bilirim. Keşke fazla kullanmadığı ev eşyaları yerine paramı güzel kızıl saçlarına, çok güzel gözlerine hoş gelen şeylere harcasın. Bir tane çok severek alacağım arabam var ki bana göre de oldukça fiyakalı o yüzden de piyasa yapsın diye erlik'in olsun. Eminim kızlar bir tur atmak için bayağı çabalarlar.

Dünya dediğimiz yer bıraktığımız minik bir seda isterim ki tüm dostlarım beni kaybettiğim dostlarıma yaptığım gibi hep kalbinde taşısın. Aslında insanın dünyaya bırakacağı tek şey o kalplerde oluşacak güzel, minik sevgiden bir mezardan ötesi değil...

altair

erlik
Kartal takımyıldızının en parlak yıldızıdır, ayrıca dünya'dan bakıldığında gece gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biridir. Dünya'dan 17 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Gözle görülebilen en yakın yıldızlardan biridir.

120.000-129.999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

yazarların vasiyetleri

natlus
yazarların öldükten sonra yapılmasının istediği şey veya şeyler.

tabi şimdi Allah gecinden versin (bkz: yazarların öldüklerini nasıl anlayacağız)?
sorusu akıllara gelmiyor değil onu da bir ara oturup düşünürüz

benim vasiyetim;
cenazemde helva dağıtılmasın bilhassa (bkz:un helvası), ay ben çok severim gözüm arkada gitmesin
benim sevmediğim şeyin dağıtımı yapılırsa gönül rahatlığıyla gidebilirim..
(bkz:lokma) diyorum genellikle lokmayı da severim ama bir un helvası kadar değil
cenazeme katılan insanları da sevdiğim düşününce lokma yesinler canım sevdiklerim diyorum.
içlerinde sevmediklerim gelirse onlara(bkz: çilekli cheesecake)
cheesecake sevmem özellikle çilekli olunca hiç sevmem
bir arada çilekli cheesecake dağıtılacaklar listesi yaparım
2

spica

erlik
azimech olarak da bilinen, Başak takımyıldızı bölgesinde yaklaşık olarak 249 ışık yılı uzaklıkta bulunan ikili yıldız sistemidir. Takımyıldızının en parlak yıldızı olan Spica, gece gökyüzünün de en parlak yıldızlardan biridir ve ömrüne kıyasla oldukça gençtir.

90000-99999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

ikili yıldız sisteminin temsili resmi:

deneb

erlik
Kuğu Takımyıldızı'nda yer alan en parlak yıldızdır. Samanyolu'nun en büyük yıldızlarından biridir; eğer Güneş'in yerinde olsaydı, yıldızın yuvarlağı Dünya'nın yörüngesini içine alırdı. Deneb'in kütlesi, Güneş'in kütlesinin 20-25 katı ve çapı Güneş'in çapının 100-200 katıdır. Güneş'ten 265.000 kat parlak olan Deneb, son derece parlak, beyaz renkte bir dev yıldızdır. Deneb benzeri dev yıldızların parlaklıkları, Güneş'ten ortalama 10.000 kat, kütleleri 10 ile 100 kat, çapları ise 20 ile 1.000 daha fazladır. Deneb, gece gökyüzünde görülen en parlak yıldızlardan biridir.

70000-74999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

castor

erlik
Castor, Gemini ya da ikizler takımyıldızında yer alan bir yıldızdır (aslında altı yıldızdan oluşan bir sistem). Castor, Gemini takımyıldızındaki ikinci en parlak yıldızdır. bizden 51 ışık yılı uzaktaki castor, aslında tek bir yıldız gibi görünse de aslında altı (6) yıldızdan oluşan bir sistemdir.

50000-54999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

güneş

erlik
güneş sistemi'nin merkezinde yer alan ve tek başına sistemin kütlesinin %99.8'ini oluşturacak kadar yoğun olan, orta büyüklükte bir yıldızdır. tüm güneş sistemi onun kütle çekimiyle bir arada durur ve dünya üzerindeki yaşam güneşten gelen enerji sayesinde mümkündür. dünya'ya olan yakınlığı sebebiyle, parlaklığı bize en yüksek oranda ulaşan yıldızdır.

35000-39999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

jüpiter

erlik
güneş sistemi'ndeki en büyük gezegendir. bu ihtişamından dolayı olacak ki, antik yunan mitolojisinde "Tanrıların ve İnsanların Babası" olarak bilinen en güçlü ve önemli tanrı zeus'u temsil etmektedir, zeus'un antik roma mitolojisindeki karşılığı jupiter'dir. çıplak gözle görülebilen beş gezegenden biridir.

31000-34999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

kezban

deli ormanli
Bizde bolca bulunan bir tür. Hemcinslerimin önlenemez libidoları yüzünden tüm deniz anaları kendilerini birşey zannediyor. Bir de bunun biraz eli yüzü düzgün ama ruh hastası olanları var onlar ev bark dağıtırlar. Tam bir eve düşen Yıldırım gibiler. Kadına dönüp bakmam kalkıp dekoltesini kapatıyor. Kapatacaksan neden giydin be Kezban!

stepne nedir nasıl söylenir

natlus
anlamı yedek tekerdir, yedek lastiktir.
jantlı olmasından dolayı lastik denmesi daha doğrusu olacaktır
ama bunun söylenmesi konusunda değişik şeyler bulunmaktadır
kelimenin kökenine bakıldığında Fransızcadan geldiği görülmektedir.
insanlarımızı bu kelime söylerken çok değişik söylem çeşitleri vardır
iştepne
istepne
gibi söylemleri bulunur

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol