sözlük yazarlarına asılan yazarlar

teb tengri
zaman ne gösterir bilinmez ama eski formuma kavuşursam... bir ihtimal, belki, hani kafam eserse ki her an esebiliyor, yani ruh halime göre, ayağım ağrımaz, saçım rüzgarda bozulmazsa, bardak çanak takımım bozulmazsa, zengin erkek fakir kız dizileri çekilmezse, haber kanalları taraflı olmazsa... yani işte bu durumlarda bir yazara yürürüm.

(bkz:artık o eski ben ben değilim)

yazarların karantinada yaptığı şeyler

galatadanuctum
alışveriş normal zamanlarda bile benim için işkenceyken bugün daha da sinirlerim bozuldu.

markete girdim. reyonları gezerken, bir ihtiyar ben yaklaştığımda tedirgin oldu. birbirini süzen iki kovboy gibi dikkatlice geçtik. biraz sonra başka reyonda tekrar karşılaştık. ihtiyarı ürkütmeyeyim diye yine yol değiştirdim. sonra skerler böyle işi diye bazı eksikleri tamamlamadan çıktım.

hanımın siparişi üzerine şu zincir kuruyemisçilerden birine girecektim. kapı açılmıyor aq. tabi haberleri seyretmezsem boyle armut gibi zorlarım kapıyı. meger kilitlemiş ipneler sayıyla alıyorlarmış. kapıda göt gibi beklemeye başladım. birkaç kişi daha geldi. kapı açılınca 3 kişinin çıktığını gördüm ve içeri girdim. eleman beni durdurdu ve hâlâ kuralı hatırlatıyor. " çıkanlar oldu " dedim. götlek bana inanacağına kasadaki arkadaşından onay bekliyor. yalan borcum var sanki pezevenge.

içerde işimi hallettim ama tartı sırası gelince tartı bozuldu tabi. hallettiler derken iki kıro sıramı kaptı doğal olarak. olabilir dedim sonuçta yarakkafalı olmanın cezai bir yaptırımı yok. kasaya gelince aldıklarını kasada bırakıp, kasiyeri bekleterek eksiklerini tamamlamaya çalışan dallamaları da atlattıktan sonra iki ayrı esnafa daha uğradım.

onlarda da biraz kaziklandiktan sonra eve attım kendimi.
2

onaylanma ihtiyacı

harmonia🛡️
Bu konuda önceden de yazmıştım ama bir iki satır daha karalamak istiyorum. Sanırım bu ihtiyaç en çok sevgi eksikliğinden ortaya çıkıyor. Ailesi tarafından sevilmemiş, kimsenin takdirini alamamış insanlar ufacık bir sevgi kırıntısı için yavru köpek modunda ortada geziniyorlar. Kim önüne bir kap onay bıraksa onu son zerresine kadar yalayıp yutup ardından hep fazlasını istiyorlar. Nefes aldım teşekkür et, sana baktım teşekkür et, bir kuple konuştuk harikasın demen gerekiyor. Bu tip insanlar üzerine enerji vampiri de oluyorlar. Tanrı, Allah ve tüm yaratıcılar bizi bu zararlı canlılardan korusunlar, amen.

yalarım seni

erlik
yaklaşık bir saattir aramızdan biri tarafından bu şekilde taciz edilmekteyim. ifşalarım diyorum yok, sal diyorum yok. sayın yalayıcı, sözüm sana:
savcılığa verildiniz, iyi geceler.
5

işaret dili

teb tengri
fil sözlük yazarlarımıza eğitimini verebileceğim, ülkecek öğrenmemiz gereken bir iletişim biçimi.

işitme engeli olan kişiler üzerinde birçok araştırma-inceleme yapılmıştır ve bunların sonucunda birçok ilginç bilgiye ulaşılmıştır.

- işitme engelli birisi işaret dili ile iletişim kurarken yapılan harekete değil, sesli iletişimdeki gibi karşısındaki kişinin gözlerine bakar.
- işitme engelli kişiler işaret dili ile iletişim kurarken beyinlerinin konuşma yetisine sahip olan kısmının çalıştığı görülmüştür. bu da alanında uzman onca insanı şaşırtmış bir bilgidir.
- işaret dilinde kullanılan işaretlerin birçoğunun anlamı genel kültüre dayalıdır ve bu sayede işaret dili eğitimi insanlarda kalıcı olabilir.
- işaret dili ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. farklı ülkede yaşayan, işaret dili bilen her işitme engelli aynı biçimde iletişim kurmaz ve birbirlerini anlayamazlar.

doğru insanı bulmak

sacmasapanseyler
hayatımız boyunca bizi tamamlayabilecek birini, kısacası ruh eşi dediğimiz kişiyi arayıp bulmak isteriz. bu genel olarak büyük bir yanılsama olsa da kendimizi eksik hissettiğimiz için bir şekilde eksik parçayı bulmak isteriz. bunun sonucunda üzüntüye düşenler de olur bu hazzı tadanlar da. bu tamamen kişiye bağlı. doğru insanı bulmak, hayatımızda kullanabileceğimiz en büyük şanslardan biri. tabii bu şansı ne yönde kullandığımız da çok önemli. sigmund freud abimiz çok doğru bir söz söylemiş bunun için: “herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için. oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olmak için.”
doğru insanı bulmak için doğru insan olmak şart.

nick altı kavgaları

harmonia🛡️
İnsanların düşünce özgürlüğüne müdahale etmeyi uygun görmediğimiz için ve kişilere hakaret görmediğimiz müddetçe müdahele etmeyeceğimiz olaydır. Bu siteye üye olan herkesin belirli düzeyde yetişkin ve kendini görece olarak birçok insandan çok daha iyi ifade eden bireyler olduğuna inanıyoruz. Sizlerin de buna göre hareket etmesini ve rahatsız olduğunuz yazarları mesaj engelle, entry engelle butonlarını kullanarak engellemenizi rica ediyoruz. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz.

nick altı kavgaları

teb tengri
her sözlükte, ara ara, yaşanan şeydir.

henüz sözlüğünüzde nick6 kavgası olmadı mı?
olacak efendim, elbet bir gün o nick6 kavgası olacak. kimisi "alçak, puşt." diyecek, kimisi de "ibne" diyecek. daha eliti ise şöyle olacak, "yerini bilmeyen haddini bilsin. kimsenin kirli çamaşırlarını dökmekle uğraşmam." minvalinde şeyler yazılacak ama o nick6 kavgası olacak.

aşkım valla ilkim sensin

teb tengri
hayatıma girecek aptal insana diyeceğim şeydir.

"aşkım valla ilkim sensin, sen ilk hatamsın." diyerek cümlenin devamını getirebilirim ama ben ki koca teb tengri, hayatıma aptal birisini alırsam bu ilkim ve son hatam olacaktır.

bu arada ben spor alanında epey uzmanımdır. bisiklet binmeyi de fazlasıyla severim. canımı sıkan olursa o bisikleti, o kişinin gö-z-(t)üne sokarım.

yanlışlıkla entry eksilemek

teb tengri
dolma kalınlığındaki parmaklarım ile arada sırada yaptığım şeydir.

"ayyy... eksiledim kız, aaaa. hemen alayım da bari eksiyi kimse görmesin." diyerek telaşa kapıldığım, bu sebeple de eksiyi asla geri alamadığım olmuştur.

birkaç entry +larken yanlışlıkla harmoniam'ı eksilemiştim, çok telâşlandım çünkü o kimin ne oy verdiğini görebiliyor ve ben aşkitomun üzülmesini istemedim.

ama bu durum bir bilerek entry eksilemek değildir.
1

uzun boylu olmak

teb tengri
annem ameliyat olacak, stresli bir dönemden geçiyorum bu yüzden. aklım beş karış havada, hayatın akışına kapılamıyorum.

dolmuşa bindim, hastaneye gidiyorum. "teb tengri, annecim ben onam formunu evde unutmuşum." diyerek aradı annem. "kaptan, müsait bir yerde ineyim ben." diye bağırdım dolmuşta, adam "sakin ol aslanım, seni gideceğin yere götürmeye çalışıyorum ben sadece." diyerek biraz alay etti. neyse, dolmuş durdu iniyorum... taaaaak! bir an geriye doğru gittiğimi hissettim. "aman aman." nidaları yükseldi herkesten.

abicim, ben o kafayı vurmamak için eğildim halbuki. nasıl vurdum peki kafamı oraya? işte... o kelleni ne kadar eğersen eğ, uzun boyluysan muhakkak vurursun.

the rope

galatadanuctum
deneysel, özgün, deli işi, ilklerin yapıldığı bir filmdir.

tek mekân filmi olduğunu biliyoruz ama filmi değerli ve eşsiz kılan, alfred ustanın 80 dakikalık filmi kesintisiz, tek çekimde prova yapmadan gerçekleştirmiş olmasıdır.

doğal olarak filmde anlatılan olayda 80 dakika içinde gerçek zamanlı yaşanmaktadır. film makaraları 10 dakikalik olduğundan, filmi değistirmek için kamera bir anlığına duvara döner ve film farkedilmeden değistirildikten sonra kamera, sırtı dönük oyunculara yaklaşarak kaldığı yerden devam eder. izleyici bunu farketmez bile.

genelde film akışında veya sonlarda işlenen cinayet burda filmin başında işlenir. cesedin yerini sadece seyircilerin bilmesiyle hitchcock filme izleyiciyi de dahil eder. kamera tek mekanda temponun düşmemesi için devamlı hareket halindedir.

senaryosu da ilginçtir. 1924 yilında nietzche'nin üstün insan felsefesinden ve böyle buyurdu zerdüşt eserinden etkilendiği söylenen iki üniversite öğrencisinin işlediği gerçek bir cinayet olayına dayanır. 1929 yilında tiyatroya uyarlanan bu olay aynı zamanda yüzyılın cinayeti olarak da nitelendirilmiştir.

kısacası izlemeden ölmeyin.

castor

erlik
Castor, Gemini ya da ikizler takımyıldızında yer alan bir yıldızdır (aslında altı yıldızdan oluşan bir sistem). Castor, Gemini takımyıldızındaki ikinci en parlak yıldızdır. bizden 51 ışık yılı uzaktaki castor, aslında tek bir yıldız gibi görünse de aslında altı (6) yıldızdan oluşan bir sistemdir.

50000-54999 puan aralığında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

stepne nedir nasıl söylenir

natlus
anlamı yedek tekerdir, yedek lastiktir.
jantlı olmasından dolayı lastik denmesi daha doğrusu olacaktır
ama bunun söylenmesi konusunda değişik şeyler bulunmaktadır
kelimenin kökenine bakıldığında Fransızcadan geldiği görülmektedir.
insanlarımızı bu kelime söylerken çok değişik söylem çeşitleri vardır
iştepne
istepne
gibi söylemleri bulunur

yazarların vasiyetleri

natlus
yazarların öldükten sonra yapılmasının istediği şey veya şeyler.

tabi şimdi Allah gecinden versin (bkz: yazarların öldüklerini nasıl anlayacağız)?
sorusu akıllara gelmiyor değil onu da bir ara oturup düşünürüz

benim vasiyetim;
cenazemde helva dağıtılmasın bilhassa (bkz:un helvası), ay ben çok severim gözüm arkada gitmesin
benim sevmediğim şeyin dağıtımı yapılırsa gönül rahatlığıyla gidebilirim..
(bkz:lokma) diyorum genellikle lokmayı da severim ama bir un helvası kadar değil
cenazeme katılan insanları da sevdiğim düşününce lokma yesinler canım sevdiklerim diyorum.
içlerinde sevmediklerim gelirse onlara(bkz: çilekli cheesecake)
cheesecake sevmem özellikle çilekli olunca hiç sevmem
bir arada çilekli cheesecake dağıtılacaklar listesi yaparım
2

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol