ekşideki başlığı fil sözlük'e taşıyan yazar

seh
Çok normal bir durum.Ekşideki başlıkların fil sözlükte açıldığını biliyorsanız muhtemelen sıkı bi ekşi sözlük takipçisisinizdir.Yani bu çok normal bi durum.marjinal olmak için amuda mı kalkıp yazsın insanlar .başlıklar aynı olabilir. Başlıklara yazılan entry lerin kendi özgün fikirleri olması daha önemli.

eski sevgiliyi özlemek

evk
yaşamım boyunca içten ilişki kurduğum kul sayısı ikidir; sonuncusunu kimileyin anımsarım, düşlerimde belirir veya kimi kadınların yüzüne baktığımda onu görürüm. benim seviye ilişkin tüm inancımı mavan varlıktır da ayrıca. yıllardır nime bir kadını ergenlik dönemimdeki gibi sevmemi sağlamadı. çok kötü, sanki duygularımı yitirmiş gibi hisliyorum kendimi.

kış uykusu

postmodernist gerici
nuri bilge ceylan'ın 2014 yapımı filmi. film aynı yıl cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazanarak sinema tarihinde kült filmler arasında yerini almıştır.

filmin bendeki yeri ise 'at sahnesi' ile mahfuzdur.
bu sahne filmin en tartışmalı sahnesidir herhalde. youtube vidyosunun altı da hayvana işkence tartışmalarıyla dolmuş...

sahne başlı başına kendisi çok çarpıcı. Evcilleştirme dediğimiz şeyin aslında bir 'çaresizliği öğreterek' özgürlüğü gasbetme süreci olduğunu bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor. bu bakımdan aslında bir eleştiriyi de içinde barındırıyor.

Sahnenin filmin hikayesiyle bağıntısı ise, Aydın ile Nihal' in ilişkisinin bir temsili olmasında gizli bence. Bu ilişkinin Nihal için ne ifade ettiğini Aydın' a sorduğu 'Genç, sağlıklı, gururlu ve hayat dolu bir kadının korku içinde eriyip gitmesini seyretmek hiç mi içini sızlatmadı?' sorusuyla anlıyoruz.

Belki çok kişisel bir yorum ama bu bakımdan Melisa Sözen'in Nihal rolü için seçilmesinin sadece oyunculuğuyla alakalı olmadığını da düşünüyorum. Melisa Sözen' in bir kısrak yüzünün güzelliğini andıran uzun, kemikli, ince yüzü bu rolü almasında en önemli etken bence. Nitekim böyle bir hikayeyi hayal ederken kafanızda canlanacak kadın en çok Melisa Sözen' e benzeyecektir.

Filmin iki başat karakteri Aydın ve Nihal arasındaki ilişkiyi ve bu sahnenin hikayeyle olan ilişkisini anladığımızda ortaya çıkan soruysa mağlum...
İnsanlar, yüzyıllardır hayvanlara gösterdiği bu dehşet verici gaddarlığı birbirlerine de yapıyor olabilirler mi?
Sürece yayıldığı için vicdanımızda infial yaratmayan, çoğu zaman farkına bile varmadığımız, hatta içinde yaşadığımız için gayet doğal ve 'insani' gördüğümüz çaresizlik suistimallerini, özgürlük gasplarını, psikolojik şiddet uygulamalarını birbirlerimize yapıyor olabilir miyiz?

sorular ve yorumlar çoğaltılabilir ama sahnenin sırf sanatsal bir zevk için çekilmediği kesin...

kış uykusu

seh
Diyaloglarıyla zihni yenileyen film.Ki Nuri Bilge Ceylan ın film de tercih ettiği sistem.Konuya odaklanmak sonuca bağlamak yerine diyaloglar üzerinden hayatın gerçeklerini bir bir yüzüne vuruyor insanın .

anal seks

evk
öncesinde söz konusu aday kendini ilgili delikteki pislikten arındırmalıdır, öylece yapabileceğiniz bir sevişme yöntemi değildir.