geceye bir fotoğraf bırak

postmodernist gerici
geceye bir fotoğraf bırak
filsozluk.com/foto
2005 yılında ortaya çıkan 1876 yılına ait bir fotoğraf. sultan abdulaziz'in bilekleri kesilerek öldürülmeden önceki son 2-3 günü içinde çekilmiş. bu ölüm daha sonra zamanın doktor raporuna intihar olarak geçecek.
sultan'ın acayip kılığıyla, yanındaki genç bendeganlarının laubali pozlarıyla bir garabetler tablosu olan bu fotoğraf bende öfke ve teessür duyguları uyandırıyor. hayır, osmanlı hanedanına beslediğim derin sevgiden falan değil. ölümüne hükmedilmiş bir insana, yaşadığı son günlerinde psikolojik işkenceleri layık gören bu korkunç öfke beni öfkelendiren.
onurlu bir komutanın savaşta esir aldığı düşmanına layık görmeyeceği bir muameleyi belgeleyen bu kare, öldürmenin bile soğutamadığı o anlaşılmaz öfkeyi de fotoğraflamış gibi.

kızlarsoruyor

esdemirei
açılan 10 kadın hesabından 7'si kadın görünümlü erkek hesabı olup kalan 3'ünden 2'si ego mastürbasyonu yapmaya diğer 1'i “ben ne bok yemeye buraya geldim” diyen, genelde cinsellik üzerine açılan başlıklarla ağzı vajina görünce sulanan aptal erkeklerimizle ayakta kalan bir site. markaların neden o sitede konu açtığını kullandığım süre boyunca anlamış değildim.

otuzbir çekmek

bar taburesi
argoda erkeğin yaptığı mastürbasyona denir. argodan ziyade altyazılarda da rastlanması olasıdır. asıl merak edilen ise neden buna "otuzbir" çekmek dediğimizdir. cevap osmanlı'da.
"'31 çekmek' deyiminin aslı Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. Osmanlı dönemindeki insanlar bu olaya 'el çekmek' derlermiş ancak, ulu orta böyle şeylerden bahsetmek kolay olmadığı için, bunu nasıl kullanırız diye düşünürken akıllarına 'ebced hesabı'nı kullanmak gelmiş. (Ebced hesabı: bir çok kültürde bulunan, harflerin belirli sayılara denk geldiği bir şifreleme sistemi olarak anlatılabilir kısaca.) 'El çekmek' in el kısmını ebced ile hesaplayınca; Osmanlı alfabesinde E harfi için kullanılan 'Elif' (1) ve l harfi için kullanılan 'Lam' (30) harflerinin sayısal değerlerinin toplamı olan 31 sayısına ulaşmışlar."
kaynak

metafizik

sacmasapanseyler
metafizik, felsefenin bir dalıdır. ilk felsefeciler tarafından, "fizik bilimlerinin ötesinde kalan" anlamına gelen "metafizik" sözcüğü ile felsefeye kazandırılmıştır. incelemeleri varlık, varoluş, evrensel, özellik, ilişki, sebep, uzay, zaman, tanrı gibi kavramlar üzerinedir.

hayvan hakları

namik
Medeni ülkelerde hayvanları koruma altına alan haklardır.
Ülkemiz bu seviyede değildir. Ülkemizde hayvanlara verilen değer üzerine...
Sahipsiz hayvanlar ve sahipli hayvanlar ayrıma tabi tutulmuştur.
Sahipsiz hayvanlar Türkiye'de 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunuyla korunmaya çalışılmıştır. Fakat yaptırımları idari para cezasıyla sınırlıdır. "Suç" olarak bile görülmemiştir.
Hapis gibi caydırıcı yaptırımlar henüz düzenlenmemiştir.
Sahipli hayvanlara zarar vermek TCK mala zarar verme suçu kapsamı altındadır.
Burada maddi zarara göre cezalandırılır.
Hayvana tecavüz edenlere hapis cezası gibi cezalar uygulanamamıştır. Kanunsuz suç ve ceza olamaz.
Bu vekilleri seçen halkım suçludur. Fakat sahipsiz hayvanlara tecavüz eden, öldüren, eziyet eden suçlu olamamıştır. Suçlu yapamamışızdır.

metafizik

lavinia
fiziğin açıklayamadığı konuları açıklamaya çalışan felsefe dalı. aslında metafizik kelimesi tamamen tesadüfi bir kelimedir.
Aristo'nun yazdığı iki tane kitap var. birincisi "varlığın nedenleri ve ilk ilkeleri" iken ikincisi şimdiki fiziğin temellerini oluşturan "fizik" kitabı. Aristo öldüğü zaman öğrencileri kitaplarını kütüphaneye yerleştirirken birinci kitabı ikinci kitabın yani "fizik" in arkasına koyarlar. böylece birinci kitap "metafizik" yani "fiziğin arkasından, fizikten sonra gelen" adını almış olur.

başkası adına utanmak

sacmasapanseyler
şüphesiz sık sık karşılaştığımız durum.tabi bu durumun farklı ve kötü bir versiyonu var;kendi adına utanmak.geçmişteki kendim adına fazlasıyla yapıyorum bu durumu.neyse ki şimdi o başkası;ben de başkasıyım.'aynı nehirde iki kez yıkanılmaz' deyimi burada zuhur ediyor.

town of salem

bar taburesi
zamanında gece gündüz oynadığım, yediğim ban itibarıyla daha da yüzüne bak(a)madığım, steam veya tarayıcı tabanlı oynanabilen flash video oyunu. anlatma yoluyla nasıl olduğu anlanabilecek bir oyun değildir, ayrıca oynanmadan hakkında fikir sahibi olunamaz. eskiden tarayıcıdaki versiyonu bedava idi; steam'de ise 20 tl idi (ki yanılmıyorsam hâlen öyle), ekstradan oyun içi para sağlıyordu ve oyun içi kazanımlar iki kat artıyordu. oyun içindeki gamethrowing vakalarının artmasını müteakiben geliştirici ekip tarayıcı versiyonunu da ücretli yapmıştır. tarayıcı versiyonundan alacak olursanız 5 dolar veriyorsunuz.

metallica

invinoveritas
dünyanın en iyi ve en popüler metal gruplarından biri. trash metalin öncülerinden. 1981 yılında james hetfield ve lars ulrich tarafından kurulmuş, daha sonra megadeath'i kurup çok başarılı olacak dave mustain'i ilk albümün çıkışından önce kovmuş, 1986 yılında henüz 24 yaşındayken ölen efsanevi bas gitaristi cliff burton'ı dünyaya tanıtmış, ilk video clip one yayınlandığında hayranları büyük tepkiler gösterip albümlerini kırmış, en üretken yıllarında (load-reload) yumuşadılar diye çok tepki almış (fakat o aralar unforgiven 2 ile türkiyeyi kasıp kavurmuş), gelmiş geçmiş en iyi konser albümlerinden olan s&m ile yine takdir toplamış, kötü işler yaptıklarında evet kötüydük diyebilmiş, metal müziğin kanımca en büyük temsilcisi grup.

kına gecesi

postmodernist gerici
anadolu'da geleneksel düğün.
evet, geleneklerine bağlılıkları ile bildiğimiz uzak doğu halklarının evlenirken bir geleneksel düğün, bir de bugün düğün deyince dünyanın her yerinde akla gelen batı tarzı düğün yapmaları gibi biz de bu geleneği evlenirken yapılan bir tören olarak sürdürüyoruz.
kadın-erkek karışık hayatın olmadığı, gelinlerin evlenirken beyazlar içinde bir prenses gibi giyinme hayalleri kurmadığı zamanlarda anadolu'da düğün bugünkü kına gecesi gibi bir şeydi. gelinin giydiği bindallıyla(yöresine göre şekli ve ismi değişebilir: üçetek vb.), gelin ağlatmasıyla, kına yakmasıyla ve bilumum daha birçok ritüel ve eğlencesiyle kına geceleri geleneksel düğünlerimizdi. bugün bu gelenek sürse de sanırım geleneksel bir şey olduğunu unuttuğumuz için kına geceleri sadece eğlenmek için yapılan şöyle şeylere dönüştü.