çalışmamayı ve evde oturmayı düşünen gençler

evk
geçen cumartesi günü yayınlanmış fatih altaylının köşe yazısında bahsettiği gençlerdir.

https://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/2557348-kanala-dusen-sengore-sarilir-da-sengor-aslinda-ne-diyor

şimdiye dek böyle ideler ile kendimi avutmadım doğrusu, çünkü çalışmayıp evde oturma durumunda çıldırıyorum genellikle. ama haklı gençlerdir, bu yürekli tutumlarını da kutlarım, saygılarım.

usunu kullanmayı beceren her birey günümüz koşullarında başka ülkelerde egemen çalışma modellerini bilir. siz bunu bilen insanlara saçmalık kertesinde öneriler sunarsınız, onları temelli yitirirsiniz. bence epeydir durum böyle idi. yakın geçmişte insanların duruma karşı sabrı kalmadı sadece. bugüne dek susulmasının nedeni bize küçük yaştan itibaren öğretilen bireysel gelişim saçmalığı. bireysel bağlamda düşünmenin de bir sınırı var neticede. milyonlarca insan işsiz, çalışanların milyonlarcası yasal koşullarda çalışmıyor, diğerleri ise yasalara uygun veya biraz daha üzerinde haklara sahipse doğrusu öyle bir ekonomide gelecek olmaz. bugün çalıştığınız işi yarın bulamazsınız; aldığınız terfinin anlamı kalmaz, diğer işveren bunu tanımaz, size yeni başlamış biri gibi ücretlendirir. e, öyleyse hakkını vererek çalışmanın ne anlamı var? elbette, terfi de yok artık, o da yalan, ama burada aldığınızı varsayıyorum. yani sizin için olumlu düşündüm, yoksa terfi de yok çoğu insan için.


eksimieksi
Asgari ücretin standart hale geldiği bir ülkedeyiz. Acı ama öyle, yinede çalışmak hayata katılmak demek , hayat fırsat sunar.
Bide tabi sermayecilik sisteminde olduğumuz için altta ezilenler sorunlu olabiliyor, birde üst tarafa bakalım sermaye sahiplerine yada onlara yakın halkaya çatır çatır evlenip bol bol da tatil yapıyorlar.
Sistem sorunlu demek istemiyorum ama sendikalı çalışan sadece %6 civarı o da memur maden filan hizmet sektörünün sendikası bile yok.
Liberalizm böyle işlemez terazi çok dengesiz.
Git almanyaya kaçak değilsen sendikan olur. Çalışma şartlarını sendika dayatır, maaş ve diğer haklarıda öyle.
Memlekette sendika yok gibi, rekabet kurulu yok gibi merkez bankası bağımsızlığı yok gibi butce bile meclisten gecmese sorun yok.Terazinin dengesi bu kadar dengesiz olursa gençlerin böyle davranması normal. Hem vergiyi sen vericeksin hem çalışıcaksın hemde sefan olmayacak. Bu gençlere katılıyorum.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol