çay

huhahadiyegulenadam
Milli içeceğimizdir aynı zamanda yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişi olan,çinde ortaya çıkan ve çinliler tarafından 2000 yıldır kayda geçilen hakkında bilgi verilen bitkidir.
6. yy'da japonyaya çinden gelir ve zen manastırlarında içilmeye başlanır. ancak 13.yy'da japonyanın zen manasyırlarından cıkar, halka ulaşır.
avrupaya ise 17. yy'da hollandalıların düzenlediği bir uzak doğu kumpanyasıyla gelir.
avrupada çayın merkez olarak bilinen ingiltereye de portekizden gelir.
hayatbu
İçmek istemezsin. Güne bu kafayla başlarsın
Ama ilk gittğin yerde önüne zorla çay koyarlar. İçersin.
Çıkarsın. Çalışırsın. Arada diğer arkadaşların çay yapmıştır. Önüne koyarlar. Yine içersin. Yemek yersin. Hemen arkadına çay getirirler. İçmek istemezsin ama herkes içiyordur. Oyalanmak adına yine içersin. Sonra bir bakmışsın akşama kadar 10 bardak olmuş.

Sonra neden türk insanı akılsız
Neden sinirli...
toxicity
Sri lanka dünyada çay üretimini domine etmektedir. Bu ülke çayı seylan çayı olarak da bilinir. Sert bir aromaya ve yüksek kaliteye sahiptir. Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen çay da siyah Sri lanka çayıdır. Kaçaktır çünkü yüksek ithalat vergisi uygulanır.
esekherifindamadi
derler ki, hz. adem cennetten kovulunca o kadar çok ağlar ki göz yaşlarının düştüğü topraktan cay bitkisi filizlenir! bu nedenle çayın dervişlik kurumunda anlam ve önemi büyüktür. tekke ziyaretlerinde çay götürme adedi buradan gelmektedir. ilk çay filizleri cumhuriyetin ilanından sonra gürcistan'dan getirilerek kara deniz yaylarına ekilmiş ve umulmadık verim elde edilmiştir.