fil sözlük'ün depresif bir havası olması

modun bacanagi
şöyle bir entriler arasında dolandığınızda hemen gözünüze çarpan durum.

tek tek örnek vermeyeceğim gerek de yok bence ama entrilerini okuduğunuz da bütün yazarlar tozlu karanlık odalardan entri giriyormuş gibi bir resim beliriyor kafanızda. yazarların yarısı (bkz:intihar)a teşebbüs etmiş diğer yarısı da sözlükte yazar olduğundan beri intiharı düşünüyor gibi. gedikli yazarlar yeni gelenleri intihara ikna etmeye çalışıyor sanki. sözlük bir ölüm şatosu adeta.

tanım: fil sözlüğü en iyi tanımlayan ruh hali.
saykalocist
Ben her zaman insanların kötü düşünceleri, kötü duyguları aktarmaya daha eğilimli olduğunu düşünürüm. Filde de bu hava varsa sebebi bu olarak düşünülebilir.
Ayrıca gerçek dünya bu kadar güzel değil, insanlar bu kadar mutsuz ve üzgün olduğu için kızmamak gerekir diye düşünüyorum.
seh
Reelde bu kadar özgürce bunalımlarını anlatamaz kimse güçsüz görünmek psikolojiyi zedeleyebilir.Ve ya dinleyecek anlayacak kimsesi olmayabilir. Mutlu görünmek rol yapmak mutsuzluğunu yansıtmaktan daha kolay gelmiş olabilir.sözlükte anonim takıldığı için ister istemez daha özgürce iç dünyasını paylaşmış olabilir. fil sözlüğün değil toplumumuzun ruh hali bu.