günün gerçeği

0 /
sacmasapanseyler
felsefe okuyana "hayırdır filozof mu olacaksın", tarih okuyana "başımıza tarihçi mi kesileceksin", roman okuyana "bunlar boş işler", şiir okuyana "aşık mı oldun be", tasavvuf okuyana "bu iş kitaptan öğrenilmez" diyen tuhaf insanlar içindeyiz. bu durum günün gerçeği değil, tüm zamanların gerçeği.
plazmik korteks
Her ne kadar öyle görünmese de; bir şeyi nasıl yaptığımızdan çok, ne yaptığımız önemlidir.

Bakın bu cümlenin ana fikri şu:
mükemmel olmaya gerek yok. En iyi materyallere sahip olmaya gerek yok. Ya hep ya hiç kafasında olmaya gerek yok. Neyi başarmak istiyorsak sadece aksiyon almak gerekiyor.
ehe
Aslında uzak mesafe ilişkileri daha samimi. eğer uzaktaysan ve zihninde bile sana ihanet etmiyorsa, uzaktan koşup; sana yardım ediyorsa ve seni hala seviyorsa o senin gerçek dostundur.

Böyle bir bağın oluşması ya da korunması imkansıza pek yakınken, bir gün muhtemelen uzak kalacağınız dostlarınızı düşünün. Size cidden kim değer verecek?

Soruyu değiştirelim; ôzlem duygularınızı yeterince önemseyebilecekler mi?

Matematiksel açıdan yaklaşırsak ve gerçekten çok sapmadan yaklaşık oranlar verirsek; göreceğiz ki bu ihtimal epey düşük çıkacak.

franz
Başka bir sözlükte iki tane heabım vardı. Yönetim bi hesabımı avam kamarasına aldıydı.

Şimdi sana diyorum eyy yönetim, beni avam kamarasına alma, gerek yok, fakat bana hakkımı teslim et, bana diğer sözlükteki unvanımı geri ver burada!! Sen mi büyüksün yoksa beni mi!? Benim ben, Franz ben!!!

Ha ayrıca, yönetici hesabımdaki entariler çok hoştu orada, hepsini kopyalasam mı diye düşünmüyor değilim.

Günün gerçeği de, gerçek adım Franz değil.
1
hogatha hogatha
Beni de almadılar avam kamarasına ama ben talepte bulunmadım. Franz'ın talepleri oluyorsa benim de olacak derim :))
isterolsunisterseolmasn
Sinsi Sansür dört bir yanımızı kuşatmış vaziyette ve daha doymamış ve hiç doymayacak gibi etrafımızda dolaşmakta...
En son o meşum gece de yaşadık, oğullarımızdan haber almak için çırpınırken,
Sosyal medya diye küçümsedikleri ne varsa erişimi engellediler...
Yine akabinde kral çıplak diyebilen gazetecileri birer birer gözaltına aldılar, tutukladılar, ama yetmedi en sonunda oda TV'yi Btk kararı (!)
ile Erişime kapattılar...
Birileri özgürlük mü dedi???
alfmn
Kafamda deli sorular bakıp da göremiyorum desem de inanma. Görebiliyorum ve bu beni paralıyor. Buraya okkalı küfürler yazardım. Yazmayacağım gecen amucuk yazdım. Mamut beg görmedi. Şimdi görebilir. O yüzden amucuk yazmıcam bu sefer. Bakıp da görmemesi temennisiyle. Günün sözü ise binlerce dansöz var.
1
mamut mamut
O zaman da gördüm ses etmedim, şimdi de. Üçüncüde ne olur bilemem :))
cybrdagnnddakpy
Bir zamanlar bir filozof bir ayakkabı tamircisinden ayakkabısını tamir etmesini rica etti.
Ayakkabı tamircisi "Şu an çok yoğunum ayakkabılarınızı burada bırakın,yerine başka bir çifti bugün için giyin, yarın da gelin kendinizinkileri alın" dedi.
Filozof içerlemişti dedi ki "Benim olmayan hiçbir ayakkabıyı giymem ben!"
Tamirci şu yanıtı verdi:"Eh ,pekala,siz ayaklarınıza bir başka ayakkabı geçiremiyorsanız hakikaten bir filozof musunuz?"
Yıllarca "felsefe yolda olmaktır." diye öğretildi bize evet belki de doğruydu ama o yolda çeşit çeşit ayakkabı denemek de yine bizim elimizdeydi.Denemekten korkmayın,bencil olmayın...
Acunay
genellikle büyük bir yıkıma sebep olabilir.

bir kız, bir de erkek çocuğumun olması vardı hayalimde. adlarını bile düşünmüştüm. onlarla yapacağım şeyleri, gezeceğimiz yerleri, gideceğimiz parkları ve oynayacağımız oyunları...

uzun zamana yayılan bir sorun ile uğraştım ki ne uğraşmak ama.
hasta olmayı da, hastaneyi de hiç sevmedim ama insan mesleği gereği pek de bir şey yapamıyor. bu sabah o hastanenin başıma yıkılmasını ve hastanenin altında kalmayı öyle istedim ki...

"çocuğum olmayacak mı?" evet, bu soruyu sormak zorunda kaldım. şok içinde neler olduğunu idrak etmeye çalıştım. ama bu ne kadar mümkün olabilirdi ki?

henüz yaşım gençmiş, önümde çok uzun bir süre varmış ve belki çocuk sahibi olabilirmişim.

soy türemediği sürece evliliğe pek de ılımlı bakmayan birisi olarak ne yapacağımı hala anlayamaz ve bilemez bir durumdayım. ailemin yüzündeki o acıyan bakış ise içimi kan ağlatan türdendi.
bana acımayın ailem, bana asla acımayın.

eğer bir gün olur da... kurduğum hayalimi gerçekleştirmek istersem ve bu dayanılmaz bir noktaya gelirse işte o zaman iki tane evlada koruyucu olabilirim ve verimsiz bir kadın olarak artık kimseye aşık olamam. kimsenin hayatına giremem, kimseye bu kötülüğü yapamam.
Acunay
overlerimin çok çok küçük olduğunu sanıyorduk ama gerçek olan gerçek onların hiç var olmayışıymış.

kısa bir süre bile olsa, bu süre içinde birçok tedavi ilr çocuk sahibi olabileceğim umudu ile beni hayata geri getirmeye çalışan kişiler... sanıyorum ki bundan sonra hiçbir söz işlemeyecek.
Filsozluk
Herkes kendisinde olmayandan bahsetmeyi sever.

Bir ara çalıştığım yere yakın " güleryüz market " isminde bir minimarkete girdim. Anam girmez olaydım hayatimda bu kadar mendebur, aksi, nalet bir esnaf az görmüşümdür.
Adamın bakışlar " geldi yine tipini siktimini " bakışları, suratı sirke satıyor o da eminim tarihi geçmiştir. Pezevenk iki saniyede hayat enerjimi sömürdü resmen.

Tabelaya kanmayınız.
Acunay
dediğim gibi; "genellikle büyük bir yıkıma sebep olabilir."

kardeşten öte bildiğim, çok da saygı duyduğum bir sınıf arkadaşım var-dı, abla olarak bilirdim.
final haftasınım en önemli sınavı var ve hem ders çalışacağı,, hem de arkadaş grubumuzun en küçüğünün doğum gününü kutlayacaktık. neyse... bu ablamızın evine gitmek üzere yola çıktım, yolda bana "sınıftan şu şu kişiler var." dedi. bir de en sona onun adını yazmış ki beni tanıyor ya hani, ben sıkılıp okumayı bırakıcam ve ne olduğunu anlamaya çalışacağım.

evine gittim, kapıda hiç ayakkabı yok. eyvallah dedim, bizi kandırdı. oturma odasına bir girdim, hepsi içeride.
anlamadığım şey şu; bu kız benim konuştuğum çocukla konuştu ve ben ona da arkadaşım dedim, bu kızı alıp benimle aynı evde buluşturuyor.

o kadar sinirlendim ki... kriz geçirmeye fırsat tanımadan çıktım evden.
sandığımız kadar olmayabiliyor bazı insanlar.
Acunay
bazen yaptığım şeylerin amacını sorguluyorum, bir yanıta ulaşmak zor da olsw gerçeği buluyorum. işte o an, kalbim acıyor ve bu acı sebepsizce biraz daha hissizleşmeme ve biraz daha deneyim sahibi olmama vesile oluyor.
şöyle yazayım;
bazı isteklerimin altında yatan asıl sebebi buldum ve bu sebep cidden büyük ve aşılması zor bir sebep fakat imkansız değil.

kararım kesin!
ilaçlardan ve bu ruh halinden kurtulmam gerekiyor, bu yüzden de en kısa süre içinde toparlamam ve hayata olanca gücümle tırnaklarımı geçirip benden alınanları almam gerekiyor. zira benim de canım yandı, bunun karşılığında tırnaklarımı bir kılıç gibi kullanıp kazanacağım her şeyi ellerimle kazanmak istiyorum.

henüz hayatımı yaşayamadım ve ben hayatımı istediğim gibi yaşamadan kendimi prangalıyamam. prangadan kastım, hayatıma birisini almak.
aileme çokça bahsetmiştim, türkiye ve dünya turu planlarım var. hatta anneme "çocuklarınızı ne kadar iyi tanıyorsunuz?" diye sorulduğunda "kızım acunay'ın tur planı var, dünya'yı gezmek istiyor. kendisi keşfetmeyi çok seviyor." demiş, tabii ki doğru cevabı vermiş.

ben bazı keşiflerimi yaptım bile. mesela, kendimi keşfettim.
bazı şeylerde iyi olabilirim ama bir ilişkide iyi değilim. yani, hep öyleydim ve herkes bana "doğru kişi değil." diyordu. hayır, doğru kişi olmasıyla pek alakası yok. sadece, gönül ilişkilerinde ben iyi değilim. bu sorun değil açıkçası, hedeflerim bu boşluğu doldurabilir ve şimdiden edineceğim dostlarım için güzel hayallerim var.

hayat sizin hayatınız arkadaşlar, onu keşfedin ve en verimli ama en güzel şekilde yaşayın.
kendine muhalif
Kendimizi avuttugumuz şeyler hiç de öyle değil aslında.
Gerçek, temenni ettiklerimizin tam tersi.

Ama insan işte... yasamimiza devam edebilmek için kendimize en uygun yalanı söylüyor kendimizle uzlasmali bir halde bilincimizi kandiriyoruz.

Üstelik zamanla bu yalanların doğruluğuna kendimizi öyle bir inandiriyoruz ki...

Çünkü inanmaliyiz, yaşamımıza devam edebilmek için inanmak zorundayız.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol