hantavirüs

pikachu
Global times'ın haberlerine göre Çin'de yeni bir salgın haberi daha çıkmış. Çin'in Yunnan eyaletinde yaşayan bir kişi pazartesi günü kiralık otobüsle çalışmak üzere Shandong eyaletine dönerken ölmüş. Yapılan testlerde ölen kişide Hantavirüs olduğu görülmüş. Diğer 32 kişinin daha bu hastalığı kapıp kapmadığı hakkında testler yapılmış.
İşte o haber ;
hantavirüs
filsozluk.com/foto
Wikipedia kaynaklarına göre ''Bu virüsler normal olarak kemirgenleri enfekte eder , ancak bunların içinde hastalığa neden olmaz. İnsanlar kemirgen idrarı, tükürük veya dışkı ile temas yoluyla hantavirüslerle enfekte olabilir. Bazı suşlar, insanlarda potansiyel olarak ölümcül hastalıklara neden olur, örneğin böbrek sendromlu hantavirüs hemorajik ateşi (HFRS) veya hantavirüs kardiyopulmoner sendromu (HCPS) olarak da bilinen hantavirüs pulmoner sendromu (HPS), diğerleri ise bilinen insan hastalığı ile ilişkilendirilmemiştir. HPS (HCPS) "hantavirüs partikülleri tarafından kontamine olmuş aerosolize kemirgen dışkılarının (idrar ve dışkı) solunmasıyla ilişkili nadir bir solunum hastalığıdır.''

Bol şans dünya.
sockrates
hantavirüs, sars-cov-2 gibi yeni ortaya çıkan bir virüs değildir. olağan bir şekilde çin'de ölüm vakaları geçmiş yıllarda da mevcuttur. geçmiş senelerde türkiye'de de birkaç kişi yaşamını kaybetmişti; teneke şişelerin üst kısmı bu yüzden iyi temizlenmelidir. henüz insandan insana bulaştığına dair bir veri de yoktur.
vakvaklayan kaplumbaga
çin'i biri durdursun artık yeter be! ulan distopya romanlarında mı yaşıyoruz yoksa mad max filmi mi çeviriyoruz belli değil. 2020 gördüğüm en boktan seneydi, bi kafamıza meteor yemediğimiz ve bi de uzaylı istilası görmediğimiz kaldı lan.

hantavirüsü insandan insan'a bulaşan bir virüs değil bu cepte fakat virüsten dolayı ölen kişinin ardından, 32 kişinin testinin pozitif çıkması “acaba virüs evrim mi geçirdi” diye şüphelenmeme sebep oldu. otobüsü ne olur ne olmaz diye hemen karantina'ya almışlar. umarım bu haber asılsız çıkar.
rahibe teressa
Ya şu gençliğimi iki tane salak Çinli yüzünden yaşayamıyorum. Şaka gibi. Korona virüsü yetmezmiş gibi bir de bu çıktı başımıza. Artık uzaylı istilası olsa şaşırmayacağım. Uzaylılara “gelin hep beraber çay içelim” diyeceğim. O raddeye geldim. Umarım Akıl sağlım yerinde kalır.
Tanım: bir virüs çeşidi