insanın anlam arayışı

witgenauster
Victor Emil Frankl'ın ilk 90 sayfası Yahudi toplama kamplarındaki yaşanmışlıklarından sonraki 50 sayfası burdaki çıkarımlarının bir sonucu olarak kurduğu logoterapinin ilke ve anlayışından söz eden kitabıdır. Frankl'ın genel çıkarımı tek kelimeyle "anlamlılık" olarak özetlenebilir.Yani insanlar en sıkıntılı anlarına bile yükledikleri anlam sayesinde yaşamlarını devam ettirebilir, bu sayede fizyolojik olmayan psikolojik rahatsızlıklara düşmezler.
seh
Varoluşsal anlam arayışı, kıymetli bir eylem.Önce kendini bulmalı, kendine varmalı, insan.
Ontolojik sendrom moda ifadesi değil olmamalı çoğunlukla gittikçe derinleşen ve yanlızlaşan ruhu huzura kavuşturma çabası.Belkide hiç bir yere ait olmama hissi daha huzur vericidir.
neta pruva
Arayış içinde olmak ,düşünmek ,sorgulamak ;bu esnada somut ve /veya soyut ürünler koymak ortaya ,belki de sadece kendini bulmak arayış sonunda...Gelişebilen varlık olarak bizlerin bu anlam arayışında ;ki salt "varoluşsal anlam arayışı" olarak ele almıyorum, başkalarının arayışına ışık olabileceğimiz kanısındayım efenim.Tıpkı bizden öncekilerin olduğu gibi .
alfmn
Bilişsel yetileri üst düzeyde olan bir varlık olarak normaldir. İnsan tabi ki anlam arayışında olacaktır. Önemli olan kolektif iyi bir anlam bulmak ki bu ütopya bunu geçtim kendi içinde bir anlam bulmak da mümkün. Heh onu bulunca da toplum baskısı karşınıza çıkar. Evlilik denilen şey de iki kişinin aynı anlamı bulup yaşaması demekken insanlar boşanıyor. Ben dünyadan ne bekleyeyim. Bu konu çok su götürür. Burayı daha sonra editlerim.