metafizik

sacmasapanseyler
metafizik, felsefenin bir dalıdır. ilk felsefeciler tarafından, "fizik bilimlerinin ötesinde kalan" anlamına gelen "metafizik" sözcüğü ile felsefeye kazandırılmıştır. incelemeleri varlık, varoluş, evrensel, özellik, ilişki, sebep, uzay, zaman, tanrı gibi kavramlar üzerinedir.
lavinia
fiziğin açıklayamadığı konuları açıklamaya çalışan felsefe dalı. aslında metafizik kelimesi tamamen tesadüfi bir kelimedir.
Aristo'nun yazdığı iki tane kitap var. birincisi "varlığın nedenleri ve ilk ilkeleri" iken ikincisi şimdiki fiziğin temellerini oluşturan "fizik" kitabı. Aristo öldüğü zaman öğrencileri kitaplarını kütüphaneye yerleştirirken birinci kitabı ikinci kitabın yani "fizik" in arkasına koyarlar. böylece birinci kitap "metafizik" yani "fiziğin arkasından, fizikten sonra gelen" adını almış olur.
Filsozluk
cin, şeytan mevzularından çok daha geniş bir kavramdır.

metafizikle ilk ilgilenenler yunan düşünürleridir. özellikle rodoslu andronikos'un "ta meta ta phsika (fizikten sonra gelenler)" adında eseri vardır.
erlik
felsefenin bir dalıdır. fizik ötesi demektir, uzay-zaman algımızda, beş duyu ile gözlemlenemeyen fakat hakkında doğru/yanlış veriler ortaya atılmış, çoğunlukla materyalist olmayan insanlar tarafından kabul gören kavramları kapsar.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol