beter ali vs yunus

iamburhanaltintop
elmangeeeeeeee kakooooo kakoooo şugarkeeeeee mageee kakoooo yandan geeeelll mage kakooooo kakoooo candan geeelll magee kakoooo mo kak kamiloooo biya westeee mo kak kamiloooo biya westeee me türbayyy dicaaa vilesgeee me haraaayy dicaaaa vilesgeeee voşdikeeelll mage kakoooo kakooo yandan geeeelll mage kakooo şugarkeeeee mageeee kakooo kakooooo candan geeell magee kakoooo gel mageeeee kakooo kakoooo şugarkeeee maneee kakooo yandan geeell mageee kakooo kakoooo candan geellll mane kakoooo mo kak kamiloooo biya westeee mo kak kamiloooo biya westeee me türbayyy dicaaa vilesgeee me haraaayy dicaaaa vilesgeeee voşdikeeelll mage kakoooo kakooo yandan geeeelll mage kakooo şugarkeeeee mageeee kakooo kakooooo candan geeell magee kakoooo VS. komiserim bişey sorabilir miyim?
2

ayıp olmasın diye anlatılan fıkraya gülmek

mamut
Fazla konuşmayan bir arkadaşım muhabbete katılıp fıkra anlattığında bu durumu sık yaşıyorum. Gülmesem belki yine içine kapanacak fakat gülünce de dürüstçe gelmiyor bana. Bazen komik değil ama senin hatrın büyük deyip gizli iltifatta bulunuyorum. İnsanı ikilemde bırakan eylem, kabul ediyorum.

yanlış anlaşılmak

dartanyan
Pazartesi günü evden çıktım perşembe günü final sonrası eve geri dönebildim. Günlük uyuma sürem ortalama 1 saat. Ve bu 4 günü projemi temize geçmek için harcadım. Diğer aşamaları sen düşün. Bu yaptığımıza oyuncak diyip daha sonra şaka demek? Her zaman atölye binasında kitabınla seni bekliyor olacağım

1

fil sözlük'ün kapatılması

mamut
Memlekette bir söz söylenir, köpeğin duası kabul olsaydı gökten kemik yağardı. Gündem pandemik, hayatlar evlere sığdırılmaya çalışılıyor, herkesin stresi kendince fazla iken benden önce gelen birinin kalkıp da sözlüğün duvarına işemesi ?!

Maskara kahin iddiasıdır, sihirli küre ile kendisine bol salyalar dilerim.

bit sözlük

Filsozluk
bitcoin ve diğer kripto para piyasalarını takip edenler için güzel bir kaynak olabilecek sözlük. telagram sinyal gruplarından ağzı yanan insanlara sağlam yazar kadrosuyla ufuk açabilecek bir oluşum. buradan ulaşılabilir.

callisto

erlik
Callisto, Jüpiter'in doğal uydularından biridir. büyüklük bakımından jupiter'in uyduları arasında ikinci, güneş sistemi'ndeki tüm uydular arasında üçüncü sıradadır. dört galileo uydusundan biridir ve aralarında jupiter'e en uzağı olması sebebiyle jupiter'in dört numaralı uydusu olarak adlandırılmıştır.

9000-9999 puan arasında aktifleşen fil sözlük yazar karmasıdır. (bkz:fil sözlük yeni karma sistemi)

the constant

erlik
lost dizisinin 4. sezon 5. bölümü. lost izleyicilerinin büyük kısmı için dizinin en güzel bölümü hatta bazı dizi severlere göre (zamanında böyle yorumlanıyordu, benim yorumum halen bu yönde) dizi tarihinin en başarılı bölümlerinden biri.

the economist

Çalıkuşu ❤
londra merkezli, gazete olarak tanımlanan fakat dergi formatında yayımlanan basılı haber kaynağı. haftalık haber, uluslararası ilişkiler ve adından da anlaşılacağı üzere ekonomi konularını kapsar. 1843'ten beri kesintisiz yayımlanmaktadır.dijital arşivi bulunmaktadır.

instagram

harmonia🛡️
Hep aynı tip ve standartlara sahip insanları ideal olarak gözümüze sokan hayat yarıştırma ortamıdır. Şişirilmiş dudaklara, yemek yememekten feri kaçmış gözlere ve pahalı mekanlarda poz verebilmek için maymuna dönmüş kadınlarla, seri köz getir tipli, babalarından emanet arabalarına kadınlardan daha aşık adamlar kaynayan bir lağıma dönüşmüştür.

Beş dakika önce masada kavga ettiğini gözlerinizle gördüğünüz çiftler buraya uzun uzun dünyanın en aşık çifti gibi yazılara bezenmiş fotoğraflar atıyor ve siz de bu yapaylığı beğenip, desteklemek zorunda hissediyorsunuz.

Üstüne sebepleriyle birlikte neden kullanmadığınızı açıklayınca deli muamelesi gören yine siz oluyorsunuz. Hayır ben neden senin 'çok güzel çıkmışsın, aman efendim bu ne güzellik' dedikten hemen sonra ağzını yaya yaya dedikodumu yapmana istekli olmak zorundayım ki?

oğuz

turkuaz beg
Türk kültüründe, ilk ata, devletin kurucusu, savaş kahramanı olarak görülen mitolojik karakter. Bazı görüşlerde Oğuz Han ilk insan olarak değerlendirilir. Oğuz Kağan destanında, doğumu mucizevi öğeler ile anlatılır. Türk mitlerinde, efsane kahramanlarının gökten inen bir ışık ile doğumu çokça kullanılmıştır.

bir fil'in hikayesi

alfmn
Öğrenilmiş çaresizlik deneyi aynı zamanda balıklarda, köpeklerde ve maymunlarda da denenmiş ve doğruluğu tescillenmiş bir psikoloji teorisidir. Ama yine de fillere bunu yapanlara ve sirk sektörüne kafam girsin.

baybars

Filsozluk
son moğol ve frenk bükücü olan kıpçak türk'ü komutan / sultan.

kendisi sivas'ta köle olarak satın alınmıştır ve yanılmıyorsam da 50 dinara satın alınmıştır. ayrıca kendisinin bir gözü de siliktir. sonraları ise gladyatör gibi teke tek savaşlarda galip gelerek, sürekli rütbe atlamıştır ve en sonunda da darbe yaparak sultan olmasını bilmiştir.

islam'ı yok etmek isteyen haçlıları ve moğolları da yenerek eşsiz zaferlere imza atmıştır. kendisinin stratejisi hem araplara hem frenklere hem de moğollara korku salmıştır. en sonunda da derviş kıyafetini giyip doğduğu topraklara tekrardan dönmüştür.

bugün islam dini bu coğrafyalarda hâlen yaygın ve etkinse bunun birincil nedeni sultan baybars'tır!

tini şâd, mekânı tanrı dağları olsun!

hayatımızdan insan azaltma yöntemi

la femelle frankesteine
Açıkça söylemek. Ekmeğinizi mi veriyor bu insanlar size, onlar kendini diretirken siz neden ben seninle görüşmek istemiyorum diyemeyesiniz? Arkadaşlar, hayatı kolaylaştırmak için olmalı, beraber gülebildiğiniz için olmalı zaten zor olan hayatlarımıza fazladan sıkıntı veriyorsa oradan hemen uzaklaşmak gerek. Vaktinizi çalıyor çoğu insan ve buna değmiyor. İki saat oturup boktan dertlerini dinlemektense insanların, gidip film izliyorum ve bunları yapabildiğimden beri çok mutluyum. Özellikle samimiyete karşıyım maalesef çoğu insanımız samimiyet nedir bilmiyor, ilişkiler laçkalaşıyor. Kimseye durduk yere, boş boş “napıyorsun, naber?” gibi mesaj atma cesaretini bile vermeyin. Çevrenizde biraz aklı olan ve karşılıklı işe yarayacak insanlarla asgari ilişkiler geliştirin ve diğerlerine seninle görüşmek istemiyorum deyin, sorma haddini kendinde bulanlara sebebinin, “çünkü istemiyorum” olduğu bir dünya öneriyorum.
1

öküz

oktay

türklerin dangalarına bile etkisi olan, attan bile yer yer daha degerli olan öküz, oguzlara ismi veren hayvandır, OGUZ öküz g harfi k ye dönüşüyor günümüz türkçesinde, oguzların damgalarındaki Y figüründeki çatal kenarlar öküz boynuzudur, öküz çadır taşımakta kullanılır, biz türlerin ana vatanı esasında çorak bir alan oldugundan(türkmenistan) öküz yetişdiriciligi dier orta asyalı akrabalarımızdan daha fazladır. bu da bize fazladan göç etme daha fazla agırlık taşıma imkanı saglamıştır,

öküzler en son 20 yy de kurtuluş savaşında çok işimize yaramıştır, düşman gibi motorize birliklerimiz olmadıgından, öküzler olmasa cepheye cephane taşımak imkansızdı bizim için, olmayan yollarda öküzden başka bir şey o cephaneleri taşıyamazdı.


ayrıca macarlardada öküz çok önemli bir role sahiptir, macarlarda öküzlerle macaristan ovalarına gelmiştir, ve macarlarda öküz bizim unutmamızın aksine önemli bir hayvandır.(bizde hakaret) heleki macarlar sibiryanın uçlarından getirdikleri bozkır öküzü halen macaristanda geleneksel olarak yetiştirilir. unutmadan macarca öküz demek (ökör) dür.

macarların varışı ve hakanları arpad


gebze-halkalı banliyö hattı

fatmaaa
An itibariyle içinde olduğum tren. Sabahtan beri dışarıyı seyrediyorum genelde ağaçlar var,tabi ben halkalıdan bindim ileride değişebilir bu durum. Trenin içi çok geniş normal metrolara göre. İlk defa binen biri olarak çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bazı arızalar olabilirmiş yavaş yavaş oturacak inşallah, güzel hizmet.
Edit: 18.06 da binmiştim 19.30 da okuldayım, hem de aktarma olmadan :d

laiklik ve sekülerlik

gaz69
sekülerizm bir durumdur, laiklik ise bu durumu gerçekleştirmek için yapılan bir siyasi müdahaledir. Laik politikada devlet, dinsel sembolleri ve eylemleri kendi kurumlarından dışlar. Böylece dinin, din adamlarının ve onların arkasındaki güçlerin devlet üzerindeki nüfuzu etkisiz hale getirilir.
türkiye devleti, uzun yıllardır laik değildir. Halkı da seküler değildir. Bir Müslümanın seküler olması çook zor bir şeydir çünkü sekülerizm islamın (ya da hadi şöyle diyelim; geleneksel islamın) kendisine aykırıdır. Kabul etmeliyiz ki, Islam, aynı zamanda bir siyasettir. Ümmeti, takvası, takkiyesi, cihadıyla başlı başına bir siyasal duruştur.

kim bozdu ulan sözlüğü

Filsozluk
bence ben bozdum bu sefer ya. zaten kuruntularla yaşayan evhamlı bir insan olmam hasebiyle ne zaman işkillensem sözlüğün şarampole yuvarlandığını görüyordum. al işte oldu, biliyordum bir halt olacağını!

neyse arkadaşlar, arada güncel başlıklara da yönelim, hep tematikle olmaz, yürümez bu işler.

bernardo bertolucci

Filsozluk
italyan sinemasının mihenk taşlarından biri olarak kabul edilen , 1941 parma doğumlu italyan yönetmendir.

babası nüfuzlu bir insan olduğu için, eğitim alması ve sinemaya yönelmesi kendisi için zor olmamıştır.üstelik en yakınında ilham kaynağı olabilecek bir insan var iken.. bertolucci daha genç yaşlarda sinema hakkında araştırmalar yapıp, 20'li yaşlarda sinemaya atılmıştır. aslında kendisini bu yönden ben françois truffaut'a benzetiyorum fakat kendisi daha çok godard'dan etkilenmiştir. evet yardımcı yönetmen olarak sinemaya adım atıyor genç bertolucci'miz. ardından kendi filmlerini çekmeye başlıyor.

edebiyata ve şiire olan merakı sinemasına, yansıttığı düşüncelere de yansımıştır. filmlerinde ödün vermediği şiirsellik ilkesi; politik eserlerinde bile derin izler bırakmıştır.

marlon brando'nun yıldızlaştığı ultimo tango a parigi ile büyük sükse yaparak ününe ün katmış, rüşdünü ispatlamıştır. fakat ben bu filmin en iyi filmi olduğu kanısında değilim. film iyidir, çok çok iyidir fakat üç film vardır ki italyan ve dünya sinemasında derin izler bırakmıştır. bunlar; il conformista, strategia del ragne ve imza eseri olduğunu düşündüğüm novocento.

filmlerindeki imgeleri birbirine harika bir şekilde bağlayarak kusursuz bir akıcılık sağlamıştır. politizm, cinsellik ve şiirselliği fevkalade bir şekilde birleştirerek kendine has bir tarz oluşturmuştur. gözünü budaktan sakınmayan karakteri sinemada ödüllendirildiği kadar kendisini cezalandırmıştır da. çoğu filmi italya'da yasaklanmış, avrupa'da yakaladığı başarı ile adını duyurmuştur.

yine cinsel öğeleri fazla kullandığı the dreamers ile eva green'i sinema dünyasına hediye etmiş, son filmi me and you ile kariyerine devam etmiştir.

pseudomonas

harmonia🛡️
Hoş geldini eksik bırakılmış yazardır. Az ve öz de olsa yazdıklarıyla oldukça sağlam bir kalem olduğu belli oluyor. Umarım daha sık aramızda görürüz.

Editos: mahlas durumundan ötürü hoş geldiniz kısmında elf gözlerim yanılıyor olabilir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol