türklerin osmanlıya özlem duyma nedenleri

tostmodernizm
Özlem duymak öyle kolay iş değil.

Dizi izleyip gaza gelmeye benzemez. Osmanlı'daki sosyal yaşantı, kanunlar, eğitim, vergilendirme, ticari kurallar vb. hangi birinden haberi var acaba o özenenlerin. Burada siki taşağa yayıp tv karşısında eline kılıç alıp ben osmanlıyı özledim narası atmaya benzemez.

Boş yapmayıp işlerine baksınlar.
lavinia
çoğunun aptal olması. bir de bunların torunlarından biri iade-i itibar istiyordu, öyle iğrenç bir videoydu ki, masanın arkasında bir adam, arkada büyükçe bir tuğra resmi. bir de ciddiye alınacakmış gibi konuşuyor beyinsiz. yallah osmanlı'ya..
elden giden güce ahlayıp vahlayacağınıza yeniden elde etmeyi öğrenin.
persona non grata
Enteresan olanı özlem duyulan devrin hep yükselme dönemi olması, kimse ortalığın karıştığı fetret devri'ni, toprak kaybedilen duraklama/gerileme dönemlerini özlemiyor, tıpkı özlediğiniz eski sevgilinizin size çektirdiği çileleri, ettiğiniz kavgaları unutmanız gibi. Osmanlı da diğerleri gibi devrinin bir imparatorluğuydu, yükselen milliyetçilik ve ulus devlet akımlarıyla diğerleri gibi ömrünü tamamladı, olan biten bu kadar.
lobidick
Halkımızın masallaranolan sevgisinin kanıtıdır. Oysaki sanılır ki Osmanlı zamanında halk refah içinde optimum şartlarda yaşadı herkes mutluydu hiç dert tasa yoktu. Ve en önemlisi tüm dünya sürekli bizden korkuyor sanrısıdır.
nightskypetunia
çünkü pek çok kişi osmanlıyı anarken, zihninde kendini padişah ya da devlet erkanından biri olarak betimliyor. en düşük ihtimalde de savaşlarda kahraman bir yeniçeri olduğunu.
saraylarda ihtişam içinde, ganimetler ile de bolluk içinde saygın hayat süreceği hülyasında ah çekiyor. bilmiyor ki muhtemel, tebaanın sıradan bir üyesi olacak.
osmanlıya bugün özlem içinde olanların ataları, dünün hep avam tabakası.
kama tarkan kağan
Günümüzde pek bir şeye derman olmayan milletlerin,halkların özlem duyma nedeni ile aynı

Kimisi tarihte büyük başarılar göstermiştir lakin günümüzde bir şeye derman olmaz hatta olmadığı gibi berbat bir haldedir bu yüzden eski güzel zamanları anarlar bilimde,askeriyede,sanatta üstün oldukları dönemi türklerin osmanlı,yunanların bizans, İran'ın ahameniş imparatorluğu özlemi bundandır

Kimisi de kendisine olmayan tarih uydurur (örneğin 5000 senelik Kürt tarihi)

Lakin gelişmiş ülkelerden böyle söylemler çıkmaz hiç bir alman kutsal roma diriltecegiz demez hiç bir İngiliz büyük britanya imparatorluğunu yeniden kuracağız demez veya hiçbir Çinli tekrar qing hanedanı diriltmeye çalışmaz

Özetle bu olay günümüzde bir işe yaramamanın psikolojik olarak dışa vurumudur.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol