yaş ilerledikçe geçmişteki anımsamaların artması

crespo
yaş arttıkça anıların daha çok hatırlanması. 30 yaş altında ayda birkaç kez olan durumun, 30'u geçince günde 3 ü geçmesi. Sadece olay/anı falan da değil. Çocukken bakkala girildiğinde gelen koku, evde yenen bir yemeğin kokusu, sokak oyunlarından alınan tat... sayamayacağım daha birçok şeyin anlık olarak Zihnimde ve ruhumda belirmesi.
fakiryahudi
aslında bu gayet normal olandır. hep büyüklerimizden duyarız, derler ki misal "şimdi ki domateslerin, eski domatesler gibi tadı yok! kokusu yok!" vs. çünkü yaş ilerledikçe insanların tat alma, koku alma gibi duyguları körleşmeye başlar. dahası yaş ilerledikçe insanların kas-motor fonksiyonları gittikçe form tutmaz olur. bundan dolayı insanlar her zaman geçmişini anarak geçirir. bundan dolayı bukowski demiş ki: "insan; geçmişin hasretçisi, geleceğin özlemcisi, yaşadığı anın şikayetçisidir.”

edit: konuyu farklı bir yöne çekeceğim ancak, bildiğim kadarıyla alzheimer hastaları yakın geçmişteki anılarını unutuyorlar fakat gençlik ve orta yaşlılıktaki çoğu anılarını inanılmaz derecede iyi hatırlıyorlar. bu da galiba beynimizin bize garip bir oyunu.
seh
Olağan bir durumdur.Yaş ilerledikçe yaşanmışlık artar.Bu durumda geçmişin anımsanması çok normal.Hele ki şimdiki zamanın geçmişin gölgesinde kaldıysa tat alamıyorsan yaşamından yanındakilerden iliskilerden sohbetlerden ve en sevdiklerin hep geçmişinde kaldıysa kaybettiysen ve bulamadıysan şimdiki anında, geçmişi her gün anımsamak özlemek kaçınılmaz gerçeğin olur.