confessions

alfmn

1. nesil yazar - Ordinaryus -

  1. toplam entry 143
  2. takipçi 4
  3. puan 5148

babaanne vs anneanne

alfmn
Türkçeye yazıldığı gibi okunan dil denmesine darbe vuran ve anne parantezine alınabilen versustur. Bakınız ananee bakınız babaneee. Konudan bağımsız ben ne anane ne banane sevgisi yaşadım. Biri ben 9 yaşındayken öldü ötekisi de annemi sevmediğinden bana ve abime de uzaktı. Mekanı cennet olsun tabi. Bence bizi de seviyordu hatırladığım kadarıyla. Herneyse sevgilerine nail olanların, onların değerini bilmesi gerektiğini söylemeliyim.

black mirror bandersnatch

alfmn
Netflix yapımı olan ve yine Netflix platforumundan (Netflix virali gibiyim aq) izlenebilen interaktif filmdir. Her şeyden önce benim seçeneklerimin sonunda elemanı öldürdüm. Gördünüz mü hayatta ne kadar da doğru kararlar alıyorum emenike. Filme gelirsek black mirror hayranı biri olarak bu filmi sevmedim. Ama yaratıcı bir fikir olduğu için yine de olması hoştur. Merak edenler izleyebilir. Filmin içindeki en sevdiğim fikir ise Colin'in dediği herkes geçmişi değiştiremeyeceğini söyler ama bu doğru değil geçmişi de bükebiliriz'' kısmıydı ( son kısmı azcık uydurdum tam hatırlamıyorum zira adam bükmek falan demedi aq). Buradan benim anladığım geçmişe farklı bir gözle bakarsak bugünkü kararlarımızı da değiştirebiliriz idi. Öbtüm.

the platform

alfmn
2019 yapımı, 2020 yayınlanma tarihli bir filmdir. Tanımın ardından, bu filme bilim kurgu diyenin alnını karışlarım. Kurgu babandır hırt. Bildiğimiz dünyayı gözümüze sokuyor. Bazılarının götüne sokması daha iyi olurdu ama onlar platformda üstte oldukları için mümkün değil. Filmin içindeki ögeler şuanda gerek türkiye gerekse dünyanın koşullarını çok iyi özetliyor. Filme bayıldım diyemem zira çok çok çok daha iyilerini izledim ama yine de insan zihninde bu tarz filmlerin yer etmesi önemlidir. Çünkü paranın yenmeyen bir şey olduğunu insanların kafasına sokmak lazım. Kaldi ki insanların kafasına sokayım. Evet. Neyse, sevdiğim taraflara gelince komünist misin sorusuna verilen mantıklıyım cevabı iyiydi. Salyangozun yaşlı adamı öldürmesi de iyiydi. Adam zaten halihazırda ölüyordu fakat mantıklıyım diyen esas oğlan şapur şupur geçirdi pıçağı. Lan hani mantıklıydın. Demek ki insan tamamen mantıklı bir varlık olamıyormuş. Sıcağı sıcağına bu kadar. Olması gereken izlenilebilir bir film. Daha iyi analizleri sinemacılar yapsın. Benana?

insan düşünen hayvandır

alfmn
Baban hariç de lan....
Ciddi olacaksak eğer, insan dili en aktif kullanan varlıktır zira insan dil sayesinde düşünebilir. Bu çağda neden bu halde olduğumuzun kanıtı için ise "Sözün Düşüşü" adlı kitabı öneririm. Kitabın kısaca tezi, insanlar görselliğe alıştıkça konuşamaz düşünemez oldu der. Güzelim kitabı da şöyle özetledim ya tü bana.

ruhsarın öldükten sonra bile mahzarı rahat bırakmaması

alfmn
Bakın bu bir dramdır arkadaşlar. Hepiniz bilirsiniz çocukluğumuzun dizisi Ruhsar bize komedi kisvesi altında sunulmuştur fakat bu bir dramdır. Anlatılmak istenen kadın terörüdür. Ruhsar öldükten sonra dahi hiçbir yağmurlu havayı kaçırmadan gözlüklü öteki dünya teyzesiyle işbirliği yapıp dünyaya döner ve mahzarı rahatsız eder. İşbu mahzar ne yapsın. Kadın hayalet mi peri mi cin mi? Korkudan sadık rolü oynar da biz bunu yemeyiz. Adamcağızın ruhospu diye söylenmeleri hala kulaklarımızdadır. Mahzar abi umarım öbür dünyada ruhsardan kurtulmuşsundur abi.

ağlarken burnunu kıyafetle silmek

alfmn
Çocukların masumiyetine ve güzelliğine bir lafım yok tabi de yukarıdaki yazarın örneği kesinlikle benim yeğenim için doğru değildir. Zira kendisi kıyafet yerine beni kullanır. Ne nikelar ne Adidaslar eskitti benim güzel oğlum.
0 /