confessions

karakitap

1. nesil Moderatör - Ordinaryus

  1. toplam entry 215
  2. takipçi 8
  3. puan 8631

ibrahim melih gökçek

karakitap
fethullahçıların ön saflarında yer aldığı ankara'da feto adına önemli roller üstlendiği hem örgüte hem kendine belediyenin imkanlarını kullandığı söylenen eski belediye başkanı.

23 sene ankara büyükşehir belediye başkanı olarak görev almıştır.

nasrettin hoca fıkraları

karakitap
- Nasrettin Hoca akşam uyurken dışarıdan sesler gelmiş, Hoca karısına seslenmiş:
- Hanım kalk dışarıdan sesler geliyor. Hanımı:
- Kedidir kedi, deyip yatmış.
Nasrettin Hoca dayanamayıp dışarı çıkmış, bakmış ki iki adam kavga ediyor. Kavgayı ayırmaya kalkmış, ikisini ayıracakken arkadan biri Nasrettin Hoca'nın yorganını aldığı gibi kaçmış. Nasrettin hoca eve girince karısı sormuş:
- Bey ne oldu?
- Ne olacak hanım, yorgan gitti kavga bitti

ya tutarsa

karakitap
Hoca, Akşehir Gölü'nün kıyısına oturmuş. Çevresindekiler bir de bakmışlar ki Hoca, çömleğinden çıkardığı kaşık kaşık yoğurdu göle boşaltıp karıştırmıyor mu? Şaşkınlıkla sormuşlar:

– Hocam, ne yapıyorsun öyle?
– Göle yoğurt çalıyorum!
– Göl hiç yoğurt tutar mı?
– Ya tutarsa?

(bkz:nasrettin hoca fıkraları)

yılbaşı bileti

karakitap
önceden gerçek bilinmediği için alıp hayal kurardın ya tutarsa diye, kuponun tutma olasılığı değildi insanların aldığı, aslında hayallerdi her yerde sohbeti döner çıkarsa sen ne yaparsın sorularını cevaplamak için alırdın, şimdi gerçek ortaya çıktığından beri sadece para değil insanların hayallerini de aldılar.

(bkz:ya tutarsa)

yunus özyavuz

karakitap
1997'de istanbul üniversitesi fars dili ve edebiyatı bölümü'nü kazanarak istanbul'a geldi. 1998'de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan kuvvetmira'yı kurdu. 1999'da "silahsız kuvvet" mahlasıyla yeraltı operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de "silahsız kuvvet" mahlasıyla peşpeşe "sözlerim silahım" ve "ihtiyar heyeti" isimli 2 albüm çıkardı. (bkz:sagopa kajmer) ismiyle 2003'te bir pesimistin gözyaşları, 2005'te romantizma albümlerini çıkardı. 2006'nın ağustos ayında (bkz:kolera) ile hayatını birleştirdi.
kuvvet mira ortak yapımı olan kafile de 2006 yılında çıkarıldı. son olarak 2007 yılında eşi olan kolera'yla birlikte ikimizi anlatan bir şeyalbüme imza attı.

kara kitap

karakitap
orhan pamuk'un en iyi romanı.

1985-1990 arasında yazılmış eser bugüne kadar yaklaşık 30 baskı yapmış ve çeşitli dünya dillerine çevrilmiştir.

bence türk edebiyatının ortaya koyduğu en güçlü eserdir. sarsar, şaşırtır, düşündürür, üst üste 3 kere okursanız bir süre dünyanızın kararmasına bile sebep olabilir. bu kitaptan ya nefret eder, ya da onu çok seversiniz.

sultan vahdettin'in ingiltere gemisi ile kaçması

karakitap
(bkz:vahdettin'in general harrington'a mektubu)

osmanlı sultanı vahdettin ne sürgün edilmiş ne de zorla götürülmüştür, osmanlı padişahı olarak son nefesine kadar istanbul'da kalabilirdi. tutuklanacaksa da kendi yasaları gereği tutuklanabilirdi, idam olsa bile kendi topraklarında olabilirdi.

vahdettin giderken yanında götürdüğü para 35000 sterlindir. (vahdettin yurt dışına kaçarken şahsına ait mücevherleri de yanında götürmüş, fakat osmanlı hazinesine ait tek bir mücevheri ve değerli taşı yurt dışına çıkarmamıştır, elinde olanak varken ata yadigarı osmanlı hazinesine el sürmemiş olduğunu belirtmek istedim)

vahdettin'in general harrington'a mektubu

karakitap
mabeyin-i humayun-u mulukane
serkurenalık dairesi
dersaadet isgal ordulari baskumandani
general harrington cenaplarina

görsel

son hadiseler üzerine hürriyet ve hayatımı tehlikede görmekteyim. osmanlı saltanatı ve islam hilafeti üzerindeki irsen haiz bulunduğum meşru ve mukaddes haklarımı tamamıyla muhafaza etmek şartıyla hayatımın muhafazasını en çok müslüman tebaaya malik bir devlet olan ingiltere imparatorluğundan bekliyorum.
16 kasım 1922

bugünkü bilgi ile 1000 yıl önce yaşamak

karakitap
kaçımız buğday ekip onu ekmek haline getirebilir ?
kaçımız avladığı hayvanı soyup temizleyip bölüp yenebilecek hale getirir ?
kaçımız avladığı hayvandan kürk yapabilir ?
kaçımız odun keser, kaçımız ev yapabilir ?

çoğumuz hiçbirini bilmiyoruz. aç, susuz kalırız. fil sözlükte başlık nasıl açılır'ı bilmek hiçbir işe yaramaz.
1

big bang

karakitap
İlk kez 1920'li yıllarda Rus kozmolog ve matematikçi Alexander Friedmann ve Belçikalı fizikçi papaz Georges Lemaître tarafından ortaya atılan ve evrenin bir başlangıcı olduğunu varsayan bu teori, çeşitli kanıtlarla desteklendiğinden bilim insanları arasında, özellikle fizikçiler arasında geniş ölçüde kabul görmüştür.

Teorinin temel fikri, halen genişlemeye devam eden evrenin geçmişteki belirli bir zamanda sıcak ve yoğun bir başlangıç durumundan itibaren genişlemiş olduğudur.

e-muhtıra

karakitap
Türk Silahlı Kuvvetleri adına Genelkurmay Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısı ile 27 Nisan 2007 tarihinde gece saat 23.20'de yaptığı, lâiklikle ilgili açıklama. Türkiye kamuoyunda hakim olan görüş, basın açıklamasının "muhtıra" olduğu yönündedir.

h2o2

karakitap
Hidrojen peroksit soluk mavi renkte; sulandırıldığında ise renksiz hale gelen bir bileşiktir. Hidrojen peroksitin akmazlık değeri, sudan daha yüksektir. Çok güçsüz bir asit olan bileşik; özellikle kâğıt sanayinde kâğıtlara beyaz renk vermek için üretilmektedir.
0 /