confessions

mamut

1. nesil Admin - Ordinaryus

  1. toplam entry 253
  2. takipçi 10
  3. puan 26071

doğa doğa için mi toplum için mi sorunsalı

mamut
Bazen her şey tek bir şey içindir sözüyle derin bir giriş yapmak isterim. Bu sorunsal, yaşam felsefesine de bağlıdır. Yani yaşamınızda merkeze aldığınız kavram nedir? Din, toplum ve insan ise cevabınız; "doğa toplum için"dir. Merkezinizde; Doğa döngüsü, eko sistemi kendi halinde sürmeli düşüncesi var ise cevap; "doğa, doğa için"dir. Bana kalırsa doğa toplum içindir ama toplum doğa için değildir çünkü en çok insan kirletir dünyayı.

suç ve ceza

mamut
Kitabı iki defa okudum. Dostoyevski, Kitabın ana karakteri olan raskolnikov'un suçlu mu yoksa değil mi kararını verme aşamasını okuyucuya bırakıyor. Aslında evet suçlu diyorsunuz fakat raskolnikov'un yaşadığı vicdan azabı sizi tereddüte düşürüyor. Vicdan turnusolu değil de, içsel dürtüleri yoklama gibi. Bakın bu son cümle önemli.

paranın satın alamayacağı şeyler

mamut
Soyut kavramların hepsi fakat parantez açılabilir. Şeref satın alınmaz ama şerefsizlik buna müsaittir, gibi...

Şimdi, özellikle şu günlerde zenginlere sorun parayla satın alamayacağınız şey nedir diye, sağlık diyecektir. Parayla satın alınabilecek şeyler diye tersini sorsak; ev, araba, yatlar, katlar şu bu hayalleri sıra sıra dizilir de mutluluk bu konunun dışında kalabilir yine. İnsanlık, merhamet de buna dahildir, satın alınamaz.

kitap ayracı yerine kullanılan garip nesneler

mamut
Kırtasiyelerde afili ayraçlar çok rağbet görüyor, eskiden bu kadar püsküllüsü yoktu tabi. Bazen de apar topar kitaba ara vermek gerekirken ayraç yerine farklı eşyalar kullanılabiliyor. Kitap bana ait ise üst köşesini ufakça kıvırırım, değilse arasına herhangi bir kağıt koyarım. Ama okul yıllarında iken bir öğretmenimizin kitap arasına fındık koyduğunu görmüştüm, komik gelmişti. Çakmak koyan da var, hatta çorap koyan da. çorap kısmını görmemiş olmayı tercih ederdim ama maalesef, var böyle ilginç insanlar.

kendinden başkasını beğenmeyen insan

mamut
Nasıl bir kendi varmış ki böyle, başkasında kayda değer bir özellik bulamayan insandır. En doğrusunu o bilir, her şeyi en güzel o yapar, en mantıklı kararları o verir, en güzel en yakışıklı o'dur... Yahu bu bana çok benziyor. Haha, şaka tabi, Allah akıl fikir versin. Yalnız kalınca kendinden sıkılacak haberi yok.

ülkesinden nefret edenlerin virüs sonrası vatansever olması

mamut
Etikliği, vatan sevgisini ve daha birçok kavramı sorgulatır hatta üzerinde tartışılabilir de. Fakat ben Türkiye'den nefret ediyorum diyenlerin şu dönemde özellikle paylaşımlar yaparak "Türkiye yardım et" çağrılarına sempati duymuyorum. Vatanını seven hiçbir koşulda topraklarını terk etmez, görev veya evlilik gibi durumlar dışında. Gidilen ülkenin kaymağını, balını yiyorsunuz sonra da söz konusu tıbbi yetersizlik olunca yandım Allah. Suriyelilerden farkınız nedir?

elektrikli otomobil

mamut
Yakıt tasarrufu, karbon emisyonunu indirgeme, hava kirliliğine karşı olumlu bir girişim olarak düşünülen elektrik enerjisiyle çalışan otomobillere rağbet gün geçtikçe artıyor. Tesla, bu konuda önde gelen isimlerden. 1 milyonuncu elektrikli aracını ekibine teşekkür notuyla geçen ay sosyal medyada paylaşmıştı. Türkiye'nin de yerli otomobil adı altında böyle girişimi var. Yalnız Honda ve general motors, iki yeni elektrikli otomobil için güçlerini birleştiriyor. Honda'nın tasarımıyla, gm'nin Ultium pilleri bir araçta toplanacak ve gm'de üretilecek. Hedef ise 2024'te tamamlayıp satışa sunmak, bakalım.

dolu silahı evin duvarına asmak

mamut
Dağ başında tek yaşanıyor olsa kabul edilebilir de diğer türlü merkezi bir yerde özellikle evde çocukların olduğu bir yaşam alanında ölüme davetiye çıkarmaktan başka bir şey değil. Ne kadar çocuğa dokunma deseniz de yıllardır kazalar, ölümler oluyor. Silahı duvara asınca ne oluyor, madalya mı veriyorlar?

mega sözlük

mamut
Kuruluşundan el değiştirmesine varıncaya kadar ne olup bittiğini gayet iyi bildiğim mega sözlük hakkında eleştirilerde bulunmayacağım fakat tek söyleyeceğim şu; sözlük kurma işini yazarlık konusunda tecrübesi ya da yazma hevesi olmayanlar yapmamalı. Parayla her şey satın alınmaz.

beraat kandili

mamut
Şaban ayının 14. Gecesini 15'ine bağlayan günde müslümanların ibadetle geçirmesinin faziletli olduğu kutlu gündür. Beraat gecesinde, bir yıllık tüm hükümler (sağlık, iş, ölüm/yaşam) verilir. Rabbim hakkımızda hayırlı ve güzel hükümler versin, verilenlere de gönlümüzü razı kılsın.

cep telefonunu kılıf olmadan kullanmak

mamut
Uzun zaman kullandıktan sonra kılıfı çıkarınca telefon ne kadar inceymiş şaşkınlığı yaşatıyor. Bazı telefonların dış yüzeyi fazla kaygan, elden düşme kazaları sık olur. Benim telefonumun dış yüzeyi tutup kavramaya elverişli ama yine de içim rahat etmiyor. Önceki gün elimde kayıp düştü, koruması olmasaydı kesin gitmişti. Çin markası olduğu için şu anda asla bozulmaması, tamirat durumu olmaması gerekiyor. Şöyle deyince bile içime kurt düştü, aman.

yeşilköy ve sancaktepe'de yapılacak olan salgın hastaneleri

mamut
Yapımına başlanan ve 45 günde bitmesi hedeflenen salgın hastaneleri, Yeşilköy/Atatürk havalimanı ve Sancaktepe'de yapılacak. Olası bir salgın tekrarında alt yapı adına olumlu fakat 45 gün sonra bitecek olması bu sürecin bu kadar uzun süreceği anlamına mı geliyor? Bilim kurulu, Haziran'da rahat nefes alacağız demesine göre öyle. Aslında şehir hastaneleri tamamlanan illerde eski hastaneler şu an için özel salgın hastanesine çevrilebilir. Öte yandan ekonominin daraldığı şu dönemde böyle külfete girmek ne kadar mantıklı?

haber

lazarus refleksi

mamut
Omurilik refleksi de denilen ölüde hareketlenme durumudur. Darbe, kanama, silahla vurulma gibi ölümlerden sonra beynin ölümü gerçekleşir Fakat vücut bu ani kaybı tam olarak algılayamaz. Omuriliğin harekete geçeceği bir temasta bulunulduğunda eller refleks olarak hareketlenir. İsminin lazarus olmasının sebebi, yuhanna incili'nde Hz İsa'nın dirilttiği lazarus'dan ilham alınmış olmasındandır.
0 /