confessions

okur

1. nesil yazar - Ordinaryus -

  1. toplam entry 155
  2. takipçi 1
  3. puan 6420

sevgilinin telefonunu kırması

okur
Şiddet eğilimli olduğunu gösteren bir durumdur. Acilen kişiyi terketmek gerekir. Cinsiyet gözetmeksizin yapılacak tek ve en doğru şey budur. Ufak tefek görünen olaylar büyüyüp kişiye yöneltilmiş fiziksel şiddete hatta cinayete varabiliyor. Eskiler konuyla ilgili şunu demiş; eşeğini sağlam kazığa bağla. Konuyla ilk başta ilgisiz görünen bir diğeri ise şu; damlaya damlaya göl olur. Konuyla daha ilgili görüneni ise bu; balık baştan kokar.

sedanter yaşam

okur
Düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunmamaktan kaynaklanan hareketsiz yaşam tarzına verilen addır.
Günde 75 dakika egzersiz yapmayanlar veya 10.000 adım veya daha fazlasını atmayanlar sedanter yaşam sürüyor demektir. dünya sağlık örgütüne göre dünyanın %60 - %85'i sedanter yaşam sürüyor. Ve yine dünya sağlık örgütüne göre bu yaşam tarzı ölüm sebepleri arasında 4. sırada.
Bu yaşam tarzı son 50 yılda ciddi oranda artmıştır. Bunun temel nedeni olarak da teknolojik ilerlemeler gösteriliyor.
Sedanter yaşam tarzı bel ve sırt ağrısı, depresyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kanser ve uyku bozukluğuna neden olabiliyor.

numeroloji

okur
Sayı bilimidir.
Temeli iyonya'lı, filozof ve matematikçi pisagor'a dayanır. Pisagor milet doğa felsefesi ve orphik gizli öğretilerinin etkisiyle yarı dini yarı felsefi bir öğretiler bütünü ve gizli bir inanç sistemi kurmuştur. Bu öğretiye göre her şey sayıdır ya da sayılar her şeydir. Evren uyumdur. Numeroloji günümüzde bu felsefi görüşün bir dalıdır.
Numeroloji en temelde her şeyin sayılarla alakalı olduğunu, rastlantısal hiçbir şeyin olmadığını savunur. Numerolojide her sayının sembolik bir karşılığı, anlamı ve gücü vardır.

bitcoin

okur
2008 yılında satoshi nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş vs ile ilişiği olmayan, bilindik para birimleri ile alım satımı yapılabilen dijital para birimidir.

etkin dinleme

okur
Her ses duyulabilir fakat ancak dikkat verildiğinde dinlenebilir. Demek ki dinleme, dikkat gerektiren bir eylemdir.
Duymak biyolojiktir, her sesi duyma organımız kulak vasıtası ile duyarız, dinlemek ise amaçlı bir eylemdir ve düşünmeyi gerektirir.
İstatistiklere göre kişi bir gününün %31'ini birini veya bir şeyleri dinleyerek geçirir.
Etkin dinleme için;
Dinlemeye hazırlıklı olmak gerekir
Dikkati toplamak gerekir
Düşünceler arası ilişki kurmak gerekir
Dinlenilen kişinin veya şeyin diğer özellikleri yerine anlattığı şeye odaklanmak gerekir
Mümkünse not tutmak gerekir
Ayrıca bulunulan ortamda rahat okunmalı, fiziksel ihtiyaçlar giderilmiş olmalı, dinlenilen harici konular düşünülmemelidir.

fil sözlük'ün bir türlü canlanamaması

okur
Sözlüğün çok yeni olduğunu düşünürsek gayet normal olan durumdur. Fikrimce zaman ve kalite ile canlanacaktır.
Nitelikli, içi dolu başlıklar açılıp entryler girildikçe sözlük kendi reklamını yapacaktır. Niceliği artırmak uğruna nitelikten taviz verilirse şayet, sözlük uzun ömürlü olmayacaktır.
Buna ek olarak yazarların iletişim halinde olması gerektiğini, en azından birbirlerini tanımaları gerektiğini düşünüyorum.

kategori

okur
Kültür, sanat ve felsefe kategorileri olmadan, herhangi bir kategoride ülkemizin bu alanlardaki yoksunluğundan dem vurup, dert yanıyoruz. Talep olarak sunuyorum.

monotonluktan kurtulmak isteyenlere tavsiyeler

okur
1) kendinize iyi bakın (beslenme, uyku, egzersiz, özbakım, mental sağlık...)
2) rutinlerinizi değiştirin (eve yürüdüğünüz yolu değiştirmek, farklı tarzda bir kitap okumak veya müzik dinlemek, farklı renklerde bir makyaj yapmak, farklı bir kupadan çay içmek...)
3) konuşmak (rehberinizden uzun zamandır konuşmadığınız bir arkadaşınızı aramak, yeni bir arkadaşı kahveye davet etmek, sözlükten bir yazarı yeşillendirmek...)
4) eğlenmek (bir hobi, bir konser, bir sinema filmi, bir tiyatro, çocuk parkı...)
5) yeni bir şey denemek (partnerinizin anlam veremediğiniz bir ilgi alanıyla ilgili bir şey yapmak, farklı bir yemek yemek, farklı bir çalışma stili denemek, işe farklı bir şekilde gitmek otobüs yerine bisiklet gibi...)
6) anı yaşamak (önceden planlanmamış şeyler yapmak, içinde bulunulan an harici bir şey düşünmemek...)
7) açık havada vakit geçirmek (yürüyüş, piknik, yemek...)
8) amaçsız olmamak - hedef belirmek (haftasonu etkinliği planlamak veya okuma hedefi belirmek gibi küçük adımların yanında ileriye dönük kariyer hedefi veya aile planlaması gibi büyük adımlar)
9) yardım etmek (sokak hayvanlarına, yaşlılara, evsizlere) (bu hem amaçsızlıktan kurtarır hem sosyalleştirir hem mutlu eder)

flynn etkisi

okur
Adını araştırmacı james flynn'dan alır.
Teoriye göre insan popülasyonunun ıq düzeyinde her 10 yılda bir 3 puanlık artış gözlenir.
Yapılan araştırmalara göre 1950'lerden itibaren gerçekten ıq puanlarında bir artış vardır.
Araştırmacılar buna sebep olarak sağlık ve beslenme alanlarındaki gelişmeleri, gebelikteki sigara ve alkol kullanımının azalmasını gösterdiler. Bunlara ek olarak eğitim alanındaki gelişmeleri ve aile yapısının çocuklarla ilgilenmeyi artıracak şekilde değişmesine de değindiler.
Flynn etkisi bize düşünsel faaliyetlerimizin çevre ve eğitim ile geliştirebileceğini, ıq'nun eğitim ve toplum tarafından şekillendirilebilecek bir olgu olduğunu kanıtlar.

Fil roman

okur
Çalan telefona cevap verdi.
-yanında mı? Dedi telefondaki ses
-yanımda.
-bilen var mı?
-yok.
-geleceğin adresi mesaj atacağım.
-tamam.
-bir aptallık yapma.
-sözünüzde durun yeter.
Kadın tekrar konuşmaya başladı. Konuştuklarını duyacak halde değildi. Geldiği yeri, gittiği yeri, yarın ne olacağını düşünüyordu. Kocasına ne söyleyeceğini düşünmeye bile cesareti yoktu. Nasıl olmuştu bunlar? Nasıl çıkacaktı işin içinden? Birden peçetedeki numarayı anımsadı. Bu da neydi şimdi? Bu kadar felaket yetmemiş miydi? Bir de sapığı mı olmuştu şimdi?
O numaranın tek kurtuluşu olduğundan habersizdi...

uykusuz kalma rekoru

okur
264 saat (11 gün) ile randy gardner'a aittir. Randy gardner'ın deney sırasında dokunma hissi azalmış, konuşmada zorluk ve unutkanlık yaşamıştır. Rekorun kırıldığı 1964 yılından sonra guinness rekorlar kitabı sağlık sorunlarına yol açabileceği düşüncesiyle bu alanda sertifika vermemiştir. Randy gardner ise deneyden sonra yıllarca uykusuzluk sorunu yaşamıştır.
0 /