confessions

plazmik korteks

1. nesil yazar - Tecrübeli -

  1. toplam entry 89
  2. takipçi 7
  3. puan 3452

bayan değil kadın diyeceksin feminizmi

plazmik korteks
"Kadın" kelimesinin kökü 'khatun'dur ve eski türklerde kağan, han gibi kelimelerin kadınlar için karşılığıdır. Kraliçedir, asenadır. Müthiş bir saygı belirtir. Araplaştırılarak türklüğümüzün özünü unuttuğumuz için bunca kadın cinayetleri işleniyor, toplumda kadınların da yeri olduğunu göstermek için bu kadar çaba sarf ediliyor.

Ha bayan hitabı, kişi "baymak, sıkmak" gibi fiilleri sergilediği için kullanılıyorsa durum farklıdır.

Edit:ekleme
2

üçüncü dünya savaşı'nın kapıya dayanması

plazmik korteks
Beyaz Saray'ın yaptığı açıklamada Trump önderliğinde, terörist eylemlerde bulunduğu gerekçesiyle iran'lı bir lideri bombalamalarıyla başlaması muhtemel bir savaş var. İran ve Irak'tan kızgın yanıtlar verildi. Amerika vatandaşlarına hemen orayı terk edin çağrısında bulundu.

Rusya'dan da ortalık kızışacak tarzı açıklamalar var, umarım Türkiye'yi gereksiz bir sidik yarışına sokmazlar

Savaşa start verdiler millet, sonumuz hayırlı olsun

dışından kitap okuyan insan

plazmik korteks
Bu huyum yüzünden yanımda biri varken kitap okuyamıyorum. Kendimi odama kapatmak zorunda kalıyorum. Sesli okumanın bazı avantajları vardır ancak. öncelikle beyin katılım yaptığı şeyi daha iyi kavrar. Sesli ve betimleyerek okumak uygun beden dili eşliğiyle yapılırsa yaratıcılığı, diksiyonu ve zekayı geliştirir. Bilimsel bir sonuçtur. İçinden okuyan insan bilgiyi daha az özümser ve kitap okumanın bir çok artısından da mahrum kalır.

Edit: kelime düzeltme

yeni yıl

plazmik korteks
Manitasız girdiğim yıldır. Eskiden daha çok değer verirdi böyle şeylere, aradan geçen zaman ciddi ciddi bozdu ilişkimizi. Bugün de ayrılmayı düşünüyorum. N'apsam kararsızım

the witcher

plazmik korteks
Oyunları da oynamış birisi olarak dizisine bayıldığım netflix serisidir. Karakterlerin mekanik olmasının sebebi, zaten karakterlerin mekanik olmasıdır.

Zamanlama konusunda mindfuck yaşamış dostlarım için de birkaç gözlemimi paylaşayım.

-------------- spoiler olabilir, olmaya da bilir.. ---------------

Yennefer, Geralt ve Ciri ilk başta farklı zaman dilimlerindeki hikayeler üzerinden gidiyorlar.

Geralt'ın striga avladığı bölümdeki kral, Yennefer'ın hikayesinde henüz çocuk. Kardeşi Adda ile birlikte cadılar meclisi şöleninde ufak yaşlarda görülüyorlar.

Ayrıca, ozan ile birlikte katıldığı Cintra kalesindeki damat adayının seçileceği partide de kraliçe Calanthe'nin yanında Ciri'nin annesini çocuk olarak görüyoruz. Geralt ve Ciri'nin kaderi de burada "Şaşırma Hakkı" ile bağlanıyor.

Hikayenin bugünü Ciri'ninki.

Üç farklı zaman dilimi daha kötü anlatılamazdı herhalde ona sözüm yok. Herkes kitaplarını okumuş, oyuna hakimmiş gibi davranmışlar. En çok kafa karıştıran bir şey de şu detayın bilinmemesinden çıkıyor olabilir: Geralt'ın metabolizması yavaş olduğu için insanlar gibi yaşlanmıyor. Yennefer da muhtemelen cadı olduğu için. Bu yüzden üç farklı zaman diliminde de aynı yaşlarda görüyoruz.

din

plazmik korteks
Oluştukları dönemin kanunları haline gelmiş görüşleriyle zamanında toplumları ehlileştirme ve adalet gibi kavramlarda etkili olmuştur. Bolca suistimal de edilmiştir ona bir şey diyemeyiz.

Ancak demodedir. Eskiye dairdir. Günümüzde toplumlarca kabul edilmiş belli ahlak kuralları, hepsini geçtim insan haklarımız, adalet odaklı mahkemelerimiz* var. Ülkemizi tenzih ederek konuşuyorum tabi.

şimdi ananı laciverde boyadım itoğluit

plazmik korteks
Yıllardır benimseyip kullanmış olduğum efsane replik

Örneğin annenizle araç içinde seyahat halindeyseniz, aracından inip şov yapmaya kalkışan adamın üzerine; bir elinizde biber gazı, diğerinde beyzbol sopası ve bu replik eşliğinde giderseniz epey etkili bir dayak atma işine dönüşebiliyor.

Not: biber gazını çıkartın beyzbol sopası yeter. Terimi silmeye elimi alnıma götürdüm de saatlerce yandı suratım.
0 /