12 ağustos 2020 ziya selçuk açıklamaları

harmonia🛡️
Özel okullar uzaktan eğitime on yedi ağustos itibariyle başlıyor. 31 ağustos içinse devlet okulları uzaktan eğitime daha doğrusu olmayan eğitime başlıyor. Parası olan ders görecek, parası olmayanlar bombok bir sistemle kaderlerine bırakıldı. Kurban Bayramı'nda gezenleri itlaf edersek bu iş çözülür bence.
franz
Eylül 21'e kadar onlayn eğitimin başlanacağını, daha sonra da yüz yüze aşamalı ve seyreltilmiş eğitim başlayacağını söylediği açıklamalar.

Bakın, eğitim içinde olan biri olarak söylüyorum, bir buçuk saatten fazla bana bunun için TV seyrettirdiler, iki çift lafım var:

Onlayn eğitimi yararlı değil evet kabul ediyorum. Ancak, yüz yüze eğitimin yapılmaması taraftarıyım. Aşı olana kadar okullar kapalı olmalı.

Bakın ailelerle öğrenciler, öğretmenler ve aileleri, temizlikçiler, güvenlikler, servisçiler, okula gelip giden saçma sapan gösteri yapan kuklacılar, tiyatrocular, okul dışında bekleyen garip satıcılar -benim okulumun önünde kadın iç çamaşırı satan seyyar var-, okullara gelip gidecek yazılar, evraklar ile beraber neredeyse 50 milyonu ilgilendirecek bir konu bu. Kurban bayramında adam sadece ailesini ziyaret etti diye virüs dağıldı sağa sola, bir de bunu düşünün. Tehlikenin varlığını görün.

İkinci olarak, bakın ben ilkokul öğretmeniyim. Okulumda yaklaşık 450 çocuk var, 1-2-3-4. Sınıfa giden. Bunun dışında başkentte olmamıza rağmen ikili öğretim var, orta okullar ile beraber onlar da yaklaşık 200 kişi.

Şimdi en can alıcı nokta: okulda erkek öğrencilerin kullandığı tek bir tuvalet var. Hani tek tuvalet. İşenip sıçılabilen yer olarak tek tuvalet. Bakın temizlik alışkanlıkları falan demiyorum, hepsi bilsin, hepsi temiz olsun. Ama tek bir lavabo var!! Bunun yanında el yıkamak için sadece üç lavabo var.

Şimdi gelin hadi başlatın okulları. Sadece bu okulda olabilecekleri siz düşünün de açın okulları aşılar olmadan.

Haydi aşısız açın okulları.
2
erlik erlik
tüm bunlara ek olarak bir kişinin virüs kapması durumunda veya çevresinden birinin virüs kapması durumunda bile 14 gün -yeni uygulamaya göre, ilaç tedavisi bittikten 3 gün sonra başlıyor bu 14 günlük süre, yakınları ise temas ettiği günden sonraki 14 gün olarak sayılıyor- karantina durumu var, eve gelip polis kontrol ediyor dışarı çıkıyor mu bu karantinadaki kişiler diye. Diyelim ki yüz yüze eğitim başladı, sonra sınıfta bir vaka çıktı tüm sınıf karantina 14 gün, böyle eğitim olabilir mi? ya da şöyle düşünelim sadece o çocuk evde karantinaya alınsa bile kim bilir kaç tane insan bunu yaşayacak, 14 gün ya da 22 gün derse gidemeyen öğrenciler için (babam için bu karantina süresi 22 gün dendi) nasıl bir yol izlenebilir ki? sınavlar, kaçırılan konular nasıl telafi edilebilir? acı olsa da, yetersiz olsa da uzaktan eğitimle devam edilmek zorunda gibi görünüyor...
franz franz
Edilemez. Bu durum daha çok eğitim de fırsat eşitliğini yok edecek. Herkes eğitime ulaşabilir durumda iken, hasta olanlar eğitimden uzak kalacak. Okullar karantinaya alınacak belki de. Diğer yandan da ülkede en çok önem verilmesi gereken şey eğitim. Bir an önce yüz yüze başlaması lazım, haklılar. Ancak vaka sayısı 1 olduğu gün okullar kapanırken, 1000'in üzerinde iken açmaya çalışmak da berbat bir fikir olarak gözüküyor bana.
elo
Bu gidişle okullar açılmaz imkanı yok. Şuan sadece oyalıyorlar bizi. Gün vermek için veriyorlar. Normal şartlarda ağustos sonu yüz yüze eğitim vardı. Şuan eylüle taşındı o. Online eğitime geçtik yine.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol