auschwitz toplama kampı

sacmasapanseyler
auschwitz, güney polonya'da bulunan, nazi almanyası'nın en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampıdır. üç bölüme ayrılan kampta auschwitz ı hapishane kampı, auschwitz ıı imha kampı ve auschwitz ııı köle ve çalışma kampı olarak kullanılmıştır.
yaklaşık 1.5 milyon kişinin öldüğü kampta ölenlerin yüzde 90'ı yahudiydi. ayrıca nazilerin gaz odalarına doldurup öldürmeden önce kampta 19 bin roman da vardı. auschwitz'deki en büyük ikinci kurban ise 83 bin kişinin öldüğü polonyalılar. auschwitz soykırım için merkezi bir rol oynadı çünkü bu bölgenin seçilmesinin sebebi 44 paralel hatlı bir demiryol kavşak noktasında olması. bu hatlar yahudileri avrupa'dan ölümlerine taşımak için kullanıldı. ss başkanı heinrich himmler 1940'da auschwitz ı denilen ilk hapishane kampının kurulmasını emretti ve polonyalı siyasi mahkumları buraya nakletti. 1941'de herkesin bildiği auschwitz ıı, diğer adıyla birkenau üzerinde çalışmalar başladı. 300 koğuşluk oldukça geniş bir hapishane kışlası inşa edildi. kamp ayrıca mahkumların öldürüldüğü dört büyük banyo, cesetlerin depolandığı mahzen ve yakıcı fırınlar ile donatıldı. auschwitz ııı ise 1942'de, köle çalışma fabrikası olarak kuruldu.

bu ölüm kampına yeni gelen mahkumlardan gençler ve yetenekli kişiler işe gönderilirdi. küçük çocuklar ve anneleri ile yaşlı ve sakatlar ise doğrudan gaz odalarına gönderilirdi. bununla birlikte binlerce mahkum kamp doktoru josef mengele tarafından tıbbi deneyler yapılmak için seçilirdi. doktorlar, bu kişiler üzerinde yüksek dozlarda radyasyon vermek gibi bir sürü barbarca deney uyguladılar. insanlar elverişli olmayan, yetersiz barınma koşullarında yaşadılar. mahkumlara minimal düzeyde yiyecek verildi ve tükenene kadar çalıştırıldı. artık çalışamayacak düzeye gelen kişiler gaz odasında imha edilmek üzere birkenau'ya gönderildi. sovyet orduları 1945 başlarında ilerledikçe auschwitz yavaş yavaş terkedilmeye başlandı. 60 bin kişilik mahkumlar başka bir toplama kampına alınmak için zoraki bir şekilde yürütüldüler. bu yürüyüş esnasında her dört kişiden biri açlık, soğuk ve bitkinlik yüzünden öldü. birçoğu da "ölüm yürüyüşleri" denen bu uygulama sırasında vurularak öldürüldü.
almanlar 1945'te kampları terk etmeden önce kampların bir kısmını yok ettiler ancak auschwitz ı ve ıı'nin çoğu sağlam kaldı. bu yer daha sonra müze ve anıta dönüştürüldü. polonya hükümeti kampı koruyor. ayrıca 1979'da auschwitz toplama kampı olarak anılan bu anıt yer, unesco dünya mirası listesine alınmış, daha sonra da nazi alman toplama ve imha kampı olarak değiştirilmiştir.

edit: bu vahşeti bütün çıplaklığıyla en iyi anlatan schindler'in listesi filmini izlemenizi öneririm.
kertebilenkele
erasmusa gittiğim zaman gördüğüm yahudi toplama kampıdır. polonya'nın krakow ilinde bulunur.
daha içeriye girmeden kapıda sizi arbeit macht frei; "çalışmak özgürlük getirir" cümlesi karşılar.


en etkili görseller ise oraya götürülenlerin kıyafetlerinin, ayakkabılarının, yattığı yatakların (ki yatak bile denemez tahtadan rahatsız yataklar), traş aletlerinin, yakıldıkları sobanın ve idam edildikleri yerin görüntüsüydü.
gözümün önünden atamıyorum. elimde fotoğrafları da var ama çekmek yasaktı ve gizlice çekmiştim o yüzden sadece girişteki bu fotoğrafı paylaşabiliyorum. ha bir de elektrikli teller vardı kaçmaya çalışanları direkt çarpıp öldüren... özellikle bir uyarısı da yoktu ki çarpıp ölmelerini engellemesin.
bununla ilgili film izlemek isterseniz -aynı zamanda 2.dünya savaşını da anlatıyor- (bkz:çiçero) yu izleyebilirsiniz tavsiye ederim.
bir gün polonyaya giderseniz de mutlaka gidin, ben ücretsiz girmiştim öğrenciler için böyle bir şans vardı, içeri yiyecek içecek götürmek yasak tok karnına gidin.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol