doğum günü -filsözlük

doğum günü

1 /
sebastian vettel
başlığı gördükten sonra farkettim az kalmış doğum günüme. son 3 doğum günümü pasta olmadan 1 kutu baklavayla beraber kutlamıştım, dışardan kimseyi çağırmadık yine aynı şekil devam.
tanım: kutlanması saçma günlerden birisi
0
karakurum muallimi
Kişinin doğduğu gün, ay ve yıl tarihi.

Mesela bugün benim doğum günüm.

Ama o kadar sıradan bir gün ki yıllardır anlatmayı başaramadım kimseye. Tebrikler, arayıp sormalar, gizli pasta törenleri falan. Benim için bugün yıllardır bir anlam taşımıyor.

Acaba ne zaman anlamını yitirdiğini çok merak ediyorum. Acaba en son ne oldu da ben bugüne bu kadar kıymet vermez oldum? Cevabını az çok tahmin ediyorum sanırım: göz önünde olmak canımı sıkıyor. İlgiden hoşlanmıyorum. Daha doğrusu herkesin ilgisinden.

O zamanlar facebook'un en revaçta olduğu zamanlardı sanırım. Hiç samimi olmadığınız insanların duvarına kutlama mesajı bırakırdınız. Kendisi size kutlama mesajı bırakmasa mesela, onun doğum gününe aylar da olsa aklınızda tutar, onun duvarına yazmamayı kutsal görev bilirdiniz. Politik, iğrenç insan ilişkileri.

Gitgide tabi yıllar arkadaş çevrenizi daraltmaya başlar. O zaman da zaten samimiyetine güvendiğiniz insanların sizin doğum gününüz için kutlama yapmasına gerek duymaSsınız. Varlıkları değerlidir, sizin de onlara olduğu gibi.

Örneğin kardeşleriniz de dahildir buna. Kutlamasa bile sizin için anlamı değişmez. Gerek yoktur çünkü. Zaten varlığı ile yanınızdadır hep.

Bir de herkes bi hediyeler, bi hediyeler. İhtiyaç duymadığınız şeyler. Kalemler, günlükler, sigara paketleri, hadi gel bi tek atalımcılar, ... Doğum günlerime dair tek özlediğim şey bunların arasında, bana kitap hediye edip, içine not yazan insanlar sadece. Onların kıymetini hep bilirim. zira benim kıymet verdiğim şeyi unutmamış olurlar.

Bu ve bunun gibi sebepler bugünün anlamını yitirmesine neden oldu hep içimde. Ola ki aranızda varsa doğum gününü kutlamadığı için içten içe burukluk yaşayan, tavsiyem olsun;

Sizin değer verdiğiniz şeylere değer gösteren insanların yanınızda olması yeterli. Tarihler çok da anlamlı değil. Bütün zaman sizi darlayıp, bugün doğum günün diyenlerden de uzak durun. Samimiyet altın bir anahtardır her zaman.

Gerisi teferruat.
0

filsözlük


filsözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaşabildiğin bir bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol