güçlü görünmeye çalışmak -filsözlük

güçlü görünmeye çalışmak

1 /
emektarbircadillac
Hem iyi hem kötü yönleri olan bir eylemdir.
Öncelikle bir müddet sonra takındığınız o zırh teninize kaynıyor, gerçekten güçlü oluyorsunuz. Fakat aynı zamanda geçmiş olsun, çizdiğiniz bu imaj yüzünden herkes tarafından "amaaan o zaten güçlü, atlatır boşver", "halleder boşver" tarzı düşüncelerle muhatap olacaksınız.

"Güçlü" kavramının sizin için ne anlama geldiğini tekrar düşünün. Belki de asıl güçlü kişi, zırhıyla değil teniyle savaşandır.
0
nice
Güçlü insan hislerini gizleyen değil dobra dobra yaşayandır. Kızması gerektiği yerde kızan ağlanacak duruma ağlayan yeri gelince kahkası kulakları çınlatan insandır. Bastırılmış duygular insanı güçlü yapmaz hasta eder.
0
mamut
bir noktadan sonra yoruyor insanı. durumun ve görevlerin itibariyle sağlam/güçlü duruş sergilerken bunun içte öyle olmadığını bilmek ama çevrene ve özellikle ailene yansıtmamak başlı başına delirme sebebi olabilir.
0
anneboleyn
asla başaramadığım olay. duygularımı gizleyemeyen biriyim ve bu yüzden de çok hasar almama rağmen olmadığım kişiymiş ya da olmadığım ruh halindeymiş gibi davranamıyorum. ne kötü.
0
odlanmış hesap
doğada sıkça karşılaşılan savunma yöntemidir. en yakın örneğini bir kediyi kızdırırsanız size karşı daha güçlü görünebilmek için tüylerini kabartıp kuyruğunu kaldırmasında görebilirsiniz. yahut erkek kuşların çiftleşme şansını arttırmak için tüylerini kabartıp kendilerini olduğundan iri göstermesi de bu örneklerden biridir. örnekler çoğaltılabilir.

böceklerden, karmaşık hücreli yaşam formlarına kadar her canlı hayata savunma mekanizmalarıyla doğarlar. güçlü görünmek de bu savunma mekanizmalarından biridir. fakat biz insanlar da durum biraz daha komplikedir. çoğu durumda güçlü görünmeye çalışmak elbette ki bizim için de etkili bir savunma silahıdır. caydırıcılık içerir. fakat insanın ruhen ne denli güçlü bir varlık olduğunun bilincine de varması gereklidir. bunun için yüzlerce haklı done sıralıyabilir kendisine. ve bu gücünü salt savunma amaçlı değil bütün insanlığın hayrına kullanabilir.

insanoğlu bir filin dayanamayacağı acılara dayanabilecek varlığın adıdır. ben bir filin dayanamayacağı acılara dayanmış ve atlatmış insanlar tanıyorum. hiç bir şekilde düşüp zavallı olmak yok. her zaman kalkıp yürümenin bir yolunu düşünüp bulmak olmalı hayatımızda. şerefi ve haysiyeti için yaşayan mahlukların en güzeline bu yakışır.
0

filsözlük


filsözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaşabildiğin bir bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

filsözlük nedir?


filsözlük her konuda güncel olarak fikirlerini belirten yüzlerce yazarı ile özgün bir tartışma alanıdır sürekli olarak güncel konulardan bilgilerini paylaşan yazarlar ile yeni bilgilere yol açan , gelişmeleri entryler ile bildiren yazar topluluğu