mamut

1 /
filsozluk
Kendisini ifşalayacağım fil sözlük admini. İfşa gecesine hoş geldiniz fildaşlar. Seri artı oy verenlerden birisidir kendisi. Arada bir gelir tam gelir. Giriler girer artılar verir kaybolur.
0
harmonia
Nezdimde Bolca artısı arada da bir iki eksisi vardır. * sözlüğün rengi, neşesi geliyor online olunca. Oğlanla az oyun oyna mamut hoca hanımdan biz izin alırız.
0
harmonia
Yazdıklarını okuyunca gülümsetiyor. Bizleri mahrum bırakmasın sıklıkla mamut dişleri ile bizleri güldürsün.
2
mamut mamut
teşekkür ederim adminim, okunuyor olmak mutlu etti beni :)
harmonia harmonia
Ben teşekkür ederim adminim asıl yanyana olduğumuz için :)
mamut
Milattan önce 1700'lü yıllarda son neslinin yaşadığı düşünülen iri kıyım fil türü. Bilimsel adı Mammuthus olan bu dev fillerin; Yünlü mamut, Step mamudu, Güney fili, Cüce mamut ve Preri mamudu gibi türleri var. Azami ağırlıkları 8 ton olduğu tahmin edilen mamut neslinin; iklim değişikliği ve susuzluk nedeniyle tükendiği düşünülüyor. Fakat 2010 yılında Rusya'nın Yakutya bölgesinde buzlarla kaplı şekilde toprağın altında bulunan yuka adlı yavru yünlü mamutun vücudunda izler olduğu bilgileri de var. Yani bu hayvanların neslinin tükenmesini avlanmak da hızlandırmış olabilir.
0
log
siberya'da nesli 42.000 yıl evvel tükenmiş ancak kuzey buz deniz bölgesinde ki 4 adada yaşamlarını sürdürmeye çalışmışlar en son mamut'ta mö ..2000 yıllarında yaşamış ve son mamut olarak tarihe geçmiştir.
bu arada mamutların ana vatanlarından biride anadolu'dur.iç anadolu.


kalıntıları buzul bölgelerinde bulunduğundan ( sağlam fosil bir adet mamut) dna 'arı çok iyi korunmuştur yakın bir gelecekte yapay döllenme ile (fil rahmi) tüylü mamut'u aramızda görebileceğiz .(tabi döllenebilir se)
mamutlarla son teması da saha,lena ve yenisey bölgelerinde yaşayan proto türk kalan ve kabilelerdir. mö. 6000-3000
son mamutları da öldürerek yok edenler bu topluluklar bu mamutlar son kalanlar esas büyük fauna susuzluk nedeni ile yok oldukları tahmin ediliyor ..
bu arada türki kavimlerin atalarının yaşadığı lena bölgesinde ki lena duvarlarına bakmanızı isterim. ilk göçer efsaneleri burada şekillendi.
benim mamutlara özel ilgim bir tanrıların arabaları kitabında da geçen rusya'da bulunan (1900'lerin hemen başı) özel bir mamut başı. (bir milyon yıllık olduğu yaklaşık tabi kabul edilmiş. nasıl tespit etmişler bilgim dışı) )
kafasında ancak metal delici bir aletin yada ateşli bir silahın mermisinin yapabileceği düzgünlükte bir delik olan bir fosil başı.
bakalım mamut'u geri getirebilecekler mi?


0
turkuaz
Fillerin atası olan nesli tükenmiş iri bir hayvan. Günümüzde yaşayan fillerden 3 ve 5 kat daha büyüktür. Söylenceye göre Erlik Han bu hayvanlara kızarak cezalandırmış ve yeraltına çekmiştir. Fosilleri ilk kez Yakutya bölgesinde bulunmuş ve ne ad verileceği düşünülürken bölgede yaşayan Yakut (Saha) Türkleri, bilim adamlarına çok alışkın bir biçimde bunların adının Mamut olduğunu söylemişlerdir. Böylece kelime bilim literatürüne Yakut Türkçesinden geçmiştir. Bir başka görüşe göre yine Sibirya bölgesinde yaşayan Nenets dilinden gelmedir. Sibirya'da doğaya bağlı yaşam şekli sürdüren Dolganlar ve Yakutlar gibi bazı Türk halkları'nda mamutların yeraltı aleminde yaşayıp Erlik Han'a hizmetçilik ettikleri anlatılır. Yeraltı aleminin efendisi Erlik Han mamutları ceza olarak yeraltına almıştır. Eğer mamutlar oradan kaçıp yeryüzüne çıkmaya çalışırlarsa derhal buz kesilip ölürler.
Sibirya'nın doğal yerlileri Tundra ikliminin binyıldır çözülmemiş toprağından dışarıya dikilir şekilde buldukları bu garip dev hayvanların dişleri ile çadırlarını süslemiş, postlarını ısınmak için kullanmış ve hatta donmuş etini eritip yemişlerdir. Günümüze kadar Dolganlar'da hâlâ mamutların fildişiyle yapılmış ev eşyaları ve süsler bulunmaktadır. Evenklerde Şeli adlı Mamut görünümlü bir Tanrı mevcuttur. Türkçede Yağan/Yağna, Tuva Türkçesinde Çağan, Moğolcada Zağan/Dıgan kelimeleri fil demektir ve bazı masallarda bu sözcüklerle rastlanan unsurlardan birisidir.
0

filsözlük


filsözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaşabildiğin bir bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol