gizlilik sözleşmesi - filsözlük

filsözlük gizlilik sözleşmesiFikrî Sınaî Haklar:

Fil Sözlük’te oluşturduğunuz/yayınladığınız içeriklerin telif hakları giriyi giren yazara aittir.

Fil Sözlük'te oluşturduğunuz/yayınladığınız içeriklerin telif hakları size aittir. Bu nedenle Fil Sözlük'te yayınlandığınız içeriğinizi (girilerinizi) ticari maksatla dahi dilediğiniz şekilde derleyip, kullanabilirsiniz. Ancak Fil Sözlük'te yayında olan içeriklerinizi internet üzerinde başka bir sitede daha yayınlamanız halinde Fil Sözlük'e aktif link vermeniz gerekmektedir.

Fil Sözlük’te yayınladığınız içeriğin size ait olduğu ve fikir ve sanat eserleri kanunu çerçevesinde kullanma hakkınız olduğu kabul edilir. Kendinize ait olmayan içeriğin ancak kanunlarda belirtilen usule uygun olarak ve atıfta bulunmanız şartıyla yayınlanması mümkündür. Aksi takdirde Fil Sözlük, uğrayacağı zararların bedellerini, giriyi Fil Sözlük’te yayınlayan yazardan talep edecektir.

‘’Fil Sözlük Kullanım Koşulları’’ bu sözleşmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Yazarlar, hesaplarının kalıcı olarak silinmesini her zaman talep edebilirler ancak hesap silinse dahi yazarların yazarlık süresinde girdikleri giriler sözlükte yayınlanmaya devam eder.

Her ne kadar düzenli olarak yedekleme yapılıyor olsa da, sitedeki verilerinizin (giriler, mesajlar, notlar ve benzeri her türlü içerik) kısmen veya tamamen kaybolmayacağına ilişkin hiçbir taahhütte bulunulmamaktadır. Bu nedenle Fil Sözlük, herhangi bir sebeple yaşanacak veri kaybı veya bozulması halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Veri kaybı yaşama gibi bir endişeniz varsa Fil Sözlük'teki verilerinizi kendi imkanlarınızla yedeklemenizi öneririz.

Gizlilik:

Fil Sözlük'e vermiş olduğunuz bilgilerinizin güvenliği için Fil Sözlük elinden gelen özeni göstermekle mükelleftir. Ancak Fil Sözlük'ün özen yükümlülüğünden başka yükümlülüğü yoktur. Barındırma hizmeti ve benzeri hizmet veren firmaların güvenliği sağlayamamaktadır. Fil Sözlük, sözlüğe yasadışı olarak erişilerek bilgilerin ele geçirilmesi gibi hallerde doğrudan ya da dolaylı hiçbir zarara ilişkin sorumluluk kabul edilmemektedir.

Hesabınızın güvenliğine ilişkin tüm sorumluluk size aittir. Şifrenizi kolay tahmin edilemeyecek şekilde oluşturmanızı ve üçüncü kişilerle paylaşmamanızı, üçüncü kişilere ait web sitelerine ve/veya mobil uygulamalara kullanıcı adı ve şifrenizi girmemenizi tavsiye ederiz.

Fil Sözlük'ün, sözlüğe kaydolmanız esnasında ve kullanımınız süresince sizden doğrudan talep edilen (haberli) veya siteyi kullanmanız esnasında yaptığınız işlemlerin otomatik olarak kaydedilmesi (habersiz) şeklinde tarafınızdan toplanılan her türlü veriyi süre sınırı olmaksızın saklama, işleme ve kullanma hakkı bulunmaktadır ancak bu sözleşmede aksi belirtilen durumlar saklıdır.

Yazarlardan tedarik edilen veriler gizli tutulacaktır. Bu veriler sözlüğün geliştirilmesi için kullanılabilecek, anonimiteniz korunarak istatistiksel veri olarak kullanılabilecek ve anonimiteniz korunmak şartıyla üçüncü kişilerle paylaşılabilecektir. 

İletişim bilgileriniz sizden onay alınmadıkça paylaşılmayacaktır. Yasal zorunluluğun söz konusu olması ve yetkili makamlar tarafından usulüne uygun olarak talep edilmesi halinde bilgileriniz ilgili makamla paylaşılabilecektir. Yürürlükteki mevzuat gereği tüm kayıtlı kullanıcıların sadece son 12 aylık ip bilgisi saklanmaktadır.

Kendi isteğiniz doğrultusunda mesajlaşma yoluyla paylaştığınız veya girilerinizle açıkladığınız bilgilerinize ilişkin olarak Fil Sözlük'ün hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Kişisel mesajlarınızda veya yayınladığınız girilerde paylaştığınız bilgilere özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Sözleşme Değişikliği:

Sözleşme Fil Sözlük tarafından önceden herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın tek taraflı olarak değiştirebilir. Değişiklik sonrası siteye yazar olarak erişim sağlamak sözleşme değişikliklerinin kabulü anlamına gelir. Bu nedenle sözleşme metnini belirli aralıklarla kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Bu sözleşmesel ilişki nedeniyle taraflar arasında doğabilecek ihtilaflarda Fil Sözlük'ün kayıtlarının (e-posta yazışmaları, internet trafik bilgisi ve erişim kayıtları [log] vs.) HMK 193. Maddesi anlamında geçerli, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil olacağını, bu maddenin delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul etmektesiniz.

Uyuşmazlıkların Çözümü:

İşbu sözleşmeden doğacak tüm uyuşmazlıklara Türk hukuku uygulanacak olup, uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul (Çağlayan) mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir.

Bu sözleşme en son 13.10.2020 tarihinde güncellenmiştir.

FİL SÖZLÜK KULLANIM KOŞULLARI

Fil Sözlük’te yazar olmanız durumunda uymanız gereken kurallar ve diğer yasal konular aşağıdaki gibidir.

Yazar Olmak:

18 yaşından küçüklerin yazar olması mümkün değildir ve her kullanıcı sözleşmeyi kabul ederek 18 yaşından büyük olduğunu beyan eder. Fil Sözlük’te yazar olmak için sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde sisteme girmeniz gerekir; bu adımdan sonra belirttiğiniz e-posta adresine aktivasyon için e-posta gönderilecektir.

Çaylak (Çömez) Yazarlar:

Aktivasyon e-postasından sonra yazacağınız giriler, yazar olana kadar üçüncü şahıslar tarafından görünür olmayıp onay bekleyecektir. Çaylak yazarların yazar olmak için sadece görsel içermeyen en az beş giri girmesi gerekir. Ardından yönetim, çaylak yazarı kontrol eder ve uygun bulunursa yazarlığı onaylanır.

İşleyiş ve Yazarların Sorumlulukları:

Girdiğiniz giriler Fil Sözlük kurallarına, genel ahlak kurallarına ve hukuka uygun olmak zorundadır. Yazarlığı onaylanan yazarların girileri ön denetime tabii tutulmayacaktır. Bu açıdan yazar olduktan sonra girilen girilerin tüm sorumlulukları yazara aittir; oluşturduğunuz içeriklerin hukuka ve ahlak kurallarına uygun olduğundan lütfen emin olun. İçerik yayına alındığı anda hukukî sorumluluğunuz başladığı için oluşturduğunuz içeriğin daha sonra tarafınızca veya şikâyet/haberdar edilme vs. üzerine Fil Sözlük yönetimi tarafından silinmiş olması sorumluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır. Fil Sözlük, sözlük kurallarını, girilerin silinme sebepleri ve diğer yaptırımlar kullanıcılara site üzerinden duyurmaktadır. Bunların takibi yazarların sorumluluğudur.

Fil Sözlük, sözlük kurallarına ve/veya sözlük politikasına uygun olmaması sebebiyle ya da direkt hukuka aykırı olması sebebiyle girileri yayından kaldırabilir. Kurallara ve/veya hukuka aykırılıklar nedeniyle yazarlıklar geçici olarak askıya alınabilir veya hesap tamamen silinebilir.

Fil Sözlük’ün diğer tüm hakları saklıdır. Bu haklar kapsamında girileri kaldırma konusunda takdir yetkisi vardır; gerekli görülen hallerde hiçbir gerekçe göstermeksizin herhangi bir giriyi kısmen veya tamamen yayından kaldırma, yazarlığınızı iptal etme, kullanıcı kaydınızı silme, süresiz uzaklaştırma gibi haklarını saklı tutmaktadır.

Şikâyet ve İletişim:

Bir başlıkta yer alan yazılar genelde farklı yazarlara ait olmaktadır. Bu nedenle, başlıklarda yer alan her bir yazı 'şikâyet' butonu kullanılarak ayrı ayrı şikâyet edilebilmektedir. Bunun haricinde, sitede yer alan iletişim bölümünden yönetime ulaşabilirsiniz.

Şikâyetleriniz kişisel haberleşme niteliğinde olmayıp, şikâyet metniniz ve iletişim bilgileriniz gerekli görüldüğü takdirde yayınlanabilir, üçüncü kişilerle ve/veya yasal mercilerle paylaşılabilir. Bu nedenle şikâyetlerinizde ifşa edilmesini istemediğiniz beyanlarda bulunmamanızı tavsiye ederiz.


kapat