kurallar - filsözlük

filsözlük kurallarıfil sözlük sitesine üye olan yazarların, ortamın esenliği adına uyması gereken kurallar bütünüdür.


madde 1:


fil sözlük; kâr amacı gütmeyen, bir kurum ve kuruluş ile bağlantısı olmayan, bizatihi türkiye cumhuriyeti yasalarına bağlı olan kendi halinde bilgi paylaşımı yapılan interaktif platformdur. bu yüzdendir ki; din, dil, ırk, mezhep, görüş farkı olmaksızın her üye yazar olabilir, t.c yasalarına ve site kurallarına riayet ederek dilediği fikirlerin paylaşımını yapabilir.


madde 2:


fil sözlük'te her türlü içerik yasalar ve sözlük kuralları dahilinde paylaşılabilir fakat paylaşımların tüm sorumluluğu ilgili yazara aittir, fil sözlük bundan dolayı sorumlu tutulamaz. olası hukuka aykırı durumlarda, paylaşımın sahibi olan yazarın bilgileri "gerekli görüldüğü takdirde" ilgili emniyet kurumlarına iletilebilir, bu hukuksal bir prosedürdür.


madde 3:


sözlükte şikayet sistemi bulunmaktadır. şikayet edilmek istenen entry/başlık/paylaşım ya da sair durumlar yönetime iletilir. yönetim, en hızlı ve adil şekilde şikayeti değerlendirip şikayette bulunan yazara geribildirimde bulunur.


madde 4:


sözlük içindeki diğer yazarlarla yapılan özel mesaj ifşası yasaktır. ancak hakaret ve tacizde bulunma gibi rahatsızlık veren durumları belirtmek adına bu konuda yönetimle iletişime geçmek en doğrusudur.


madde 5:


her türlü inanç, ideoloji, düşüncede bulunan yazarların bir arada bulunması, hiçbir yazarın başka yazarın düşüncesine hakaret etme hakkını vermez. keza; herhangi bir yazara, gerçek ve tüzel kişiye, kuruma, kuruluşa, dine, ırka, mezhebe ve bunların mensuplarına hakaret edilemez, aşağılanamaz, küçük düşürülemez, edebe ve ahlaka aykırı ifadelerde bulunulamaz. hakaret, aşağılama, küfür, ağır argo ifadelerde bulunan yazarlara sırasıyla; uyarı, ceza, uzaklaştırma verilebilir.


madde 6:


başlık ve entry'lerde, kurallara aykırılık söz konusu olmamasına rağmen formata uygun hale getirilmesi için küçük çaplı düzenlemeler yapılması, fil sözlük yönetiminin yetkisi dahilindedir.


madde 7:


başlık ve entry'lerde, aşırı müstehcenlik, ağır küfür ve argo ifadeleri yer alıyorsa, yönetim bu konuda sansürleme ya da yumuşatma yolunda yazarla iletişime geçebilir, gerekli durumda kendisi de düzenleme yapabilir.


madde 8:


oylama hususunda tamamen yorumlardan uzak, şahsi sebeplerden ötürü yapılan seri eksileme, eksilenen yazarın motivasyonunu düşürmesine sebep olacağı için yasaktır. seri eksilemede bulunan yazar, sırasıyla; uyarı, ceza, uzaklaştırma alabilir.


madde 9:


terör sempatizanlarının, doğrudan ve dolaylı olarak terör örgütü tanıtımı, terör örgütü propagandası (pkk, dhkp-c, ışid, fetö, el kaide gibi) içerikleri ve yorumları yayınlaması suçtur. hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceği gibi, ilgili yazar süresiz olarak uzaklaştırılır.


madde 10:


sözlükte herhangi bir kurumun reklamını yapmak için yönetimden izin almak gereklidir. müsaade edip etmemek, yönetimin inisiyatifine kalmıştır.

ihtiyaç olunan durumlarda veya ilerleyen zamanlarda, burada yer alan kurallarda ekleme, düzenleme, değişiklik yoluna gitmek, sözlük yönetiminin takdirine kalmıştır. her halükarda sözlük yazarları durumdan haberdar edilecektir."


kapat