joker - filsözlük
  1. toplam entry 102
  2. takipçi 3
  3. takip edilen 3
  4. puan 2914
  5. statü ceres
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 1 yıl önce

Falih Rıfkı Atay

joker
Pek çok özelliği ve unvanının yanında Atatürk'ün yakın arkadaşı, sofra dostu olması ve bu sayede pek çok şeye birincil tanıklığı ayrıca önemlidir.

Gazeteci, yazar, milletvekili.

Birinci dünya savaşı anılarından oluşan 'Zeytindağı' ve bir atatürk biyografisi olan 'çankaya' kitapları bence yakın tarihe meraklı herkesçe mutlaka okunmalıdır. O devirde ve hatta bu devirde pek çok kimselerde olmayan 'kendi başına hür düşünebilme, eleştirellik, mümkün mertebe nesnellik, tavizsiz batı medeniyetçisi' olma özellikleri vardır. Şark ahlakına da şark düzenine de şiddetle karşıdır. Görüyoruz ki ne kadar haklıdır. Bahsettikleri içinde En aklımda kalanlardan biri şarkın tüm bu doğu ve islam aleminin bir yalan dünyası olduğu şarkta yalanın ayıp ve ahlaksızlık olmadığı idi. Haksız mıdır?

Dili sade, anlaşılır ve akıcıdır. Okuması keyiflidir.
0

candan erçetin

joker
kendimce keyfimin kahyası ile birlikte pek güzel bir nostalji gecesine döndürdüğüm bu gece de arka arkaya şarkılarını dinleyerek anılara daldığım güzide sanatçımız. iyi ki var. çok yaşasın. kadehimi pardon şişemi şerefine kaldırıyorum. (bkz:swh)
0

yatılı misafirlikte odada duyulan saat sesi

joker
ruh haline ve yorgunluk seviyesine göre etkisi farklılaşacaktır. bana yaşlı insanların huzur dolu evlerini anımsattı bu başlık nedense çoğu arkadaşın aksine. bastıramadığınız düşünceler ya da takıntınız mevcut ise evet rahatsızlık verir sürekli o sesi takiptesinizdir çünkü. bazen de umrunuzda olmaz ninni gibi gelir.
0

intihar etmenin hem zor hem de kolay seçenek olması

joker
intihar bambaşka bi kafa olsa gerek. kaçınılmaz olana acele etmek. demek ki olabiliyor. çok bunalıyorsun. hemen herkes bunu düşünebiliyor. belli bir yaşa kadar çok saçma gelirdi bana, her zaman bir yol vardır, bir çıkış vardır diye düşünürdüm hep intihar haberleri ve intihar ile ilgili. ancak bazen çok karanlık dönemler olabiliyor. günlerce, haftalarca karanlık düşünceler kafanızda dolaşıp duruyor. intihar cazip bir seçenekmiş gibi geliyor.

intihar bi tarafa ötenazi hakkında ciddi ciddi müspet düşünüyorum. belli bir yaş sonrası bence oldukça saygıdeğer bir tercih.

0

düğün için para harcamak

joker
takılar ile tüm evlilik masraflarının bir kısmını karşılayabilme umudu. sorgusuz kabul edilen adet, gelenekçi el alem ne derci yaklaşım. gelin kızımızın gelinlik ilk dans vs. ihtirasları. bi kere evleniyorumculuk (haklı!) ritüel değeri yüksek bir organizasyon olması. sonuçta erkeklerin ezici çoğunluğu bunu es geçebilecek bi kafaya evrildi sanırım. ancak diğer bileşenlerin ezici çoğunluğu yani gelin olacak hanımlar ve geleneksel türk ailesi bu masrafları ille de yaptırtacak.

ayrıca düğün yapmam da gezerim ne kadar mantıklı ve geçerli bir alternatif emin değilim yani bi on gün gezince de başın göğe ermiyor nihayetinde üstelik hem düğün hem gezmece yine güç bela mecbur edilip yapılıyor çoğu zaman. zor işler, can sıkan işler. uğraşanlara bol şans.
0

gebermen için her gün dua ediyorum

joker
sosyal medya tacizleri. evrensel hukuk ve ifade hürriyeti temelinde bu tip sorunlar nasıl çözülür? çözülür mü? bilmiyorum. çok zor. ünlüyseniz, siyasetçiyseniz, kamusal kişilikseniz bunun kaçarı da yok. bence olmamalı da çünkü o katların getirdiği yan etkiler biraz da. lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince me demek ne kadar doğru ve adil. övgüler mutlu ediyor, genellikle de övgüler, onaylar geliyor zaten ve bununla bizim gibi fanilerin asla göremeyeceği paralar, hayatlar, siyasi güçler vs. elde ediliyor. bi miktar ruh hastası manyağın küfürlerine de katlanıvereceksiniz, çok dert etmeyin. gerçek dertler edinin.
0
1 /

filsözlük


filsözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaşabildiğin bir bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol

filsözlük nedir?


filsözlük her konuda güncel olarak fikirlerini belirten yüzlerce yazarı ile özgün bir tartışma alanıdır sürekli olarak güncel konulardan bilgilerini paylaşan yazarlar ile yeni bilgilere yol açan , gelişmeleri entryler ile bildiren yazar topluluğu